Albrecht Dürer - pierwszy selfie & erotyczny profil autor?

Albrecht Dürer - pierwszy selfie & erotyczny profil autor?
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska6 marca 2024 | 5 min

Albrecht Dürer, wybitny malarz i grafik epoki renesansu, znany jest przede wszystkim ze swoich niezwykle realistycznych dzieł. Jednak badania historyka Reinharda Brökera rzucają nowe światło na prywatne życie artysty, sugerując obecność motywów homoerotycznych w jego twórczości oraz możliwą nieheteronormatywną orientację. Słynny "Weimarski autoportret" Dürera, przedstawiający go całkowicie nagiego, interpretowany jest przez Brökera jako swoista "erotyczna wizytówka". Inne prace, takie jak "Männerbad", również zyskują nowy, bardziej intymny kontekst. Ślady orientacji Dürera odnajdywane są także w zapisach z jego ekonomiku, świadczących o bliskich relacjach z młodszymi mężczyznami.

Albrecht Dürer jako pierwszy autor selfie

Albrecht Dürer, urodzony w 1471 roku niemiecki malarz, grafik i teoretyk sztuki okresu renesansu, znany jest przede wszystkim ze swoich niezwykle realistycznych autoportretów. Jednak jego słynny "Weimarski autoportret" z 1500 roku przedstawiający artystę całkowicie nagiego, stał się przedmiotem kontrowersji i dyskusji na temat jego rzekomej homoseksualności.

Historyk sztuki Reinhard Bröker w swojej najnowszej książce "Dürer und die Männer – Eindeutig zweideutig" analizuje dokładnie ten autoportret, interpretując go jako rodzaj "erotycznej wizytówki", na której Dürer z dumą prezentuje swojego niemałego członka. Taka interpretacja, choć szokująca, wpisuje się w szerszy kontekst sugerujący obecność motywów homoerotycznych w twórczości Dürera.

Sam artysta żył w czasach, gdy normy moralne i społeczne ograniczały swobodę seksualną, ale w jego pracach daje się zauważyć bardziej liberalne podejście do tych kwestii. Prace takie jak "Weimarski autoportret" czy "Männerbad" mogą być tego przykładem.

Znaczenie Weimarskiego autoportretu

Choć akt mężczyzny nie był niczym niezwykłym w sztuce renesansowej, pełna nagość samego artysty budziła kontrowersje. Dürer przedstawił siebie bez żadnych oznak skrępowania, z podniesioną głową i dumie wypiętym przyrodzeniem. Można w tym dopatrywać się wyrazu pewności siebie, ale też pragnienia, by przyciągnąć wzrok i zainteresowanie innych mężczyzn.

Ponadto, stylizacja i precyzyjne oddanie detali anatomicznych zdradzają niemal intymny związek artysty z męskim aktem. Być może "Weimarski autoportret" był nie tylko popisem umiejętności Dürera, ale także wyrazem jego pragnień i skłonności seksualnych.

Analiza motywów homoerotycznych w twórczości Dürera

Historyk Reinhard Bröker, analizując twórczość Dürera, doszukuje się licznych nawiązań i motywów homoerotycznych. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych prac jest wspomniane już "Männerbad", przedstawiające grupę nagich mężczyzn kąpiących się wspólnie.

Tytuł pracy Interpretacja Brökera
Männerbad Scena interakcji homoerotycznej w publicznej łaźni
Weimarski autoportret Erotyczna wizytówka Dürera

Według interpretacji Brökera, obrazy takie jak "Männerbad" mogły przedstawiać spotkania o charakterze homoseksualnym, do jakich dochodziło w ówczesnych łaźniach publicznych zwanych "badehausami". Sam Dürer również je odwiedzał, co może tłumaczyć obecność podobnych motywów w jego twórczości.

Czytaj więcej:Na ekranach: Historia pierwszego zauroczenia - OF AN AGE

Ekonomik Dürera ujawnia bliskie relacje z młodszymi mężczyznami

Oprócz analizy prac Dürera, poszlaki co do jego homoseksualności odnajduje się również w zapisach z prowadzonego przez niego ekonomiku. Szczegółowe informacje na temat wydatków artysty oraz osób, którym udzielał wsparcia finansowego lub prezentów, ujawniają kilka interesujących faktów.

  • Dürer wspierał finansowo kilku młodszych mężczyzn, np. Hansa von Kulmbacha
  • Obdarowywał ich kosztownymi prezentami, jak pierścienie czy złote łańcuchy

Świadczyć to może o bliskim, wręcz intymnym charakterze jego relacji z tymi mężczyznami. Być może łączyły ich nie tylko więzy mistrz - uczeń, ale również głębsze uczucie.

Liberalne podejście Dürera do kwestii seksualności

Choć trudno jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię orientacji seksualnej Dürera, wydaje się, że podchodził on do tych spraw w sposób znacznie bardziej liberalny niż większość jego współczesnych.

Nie oceniamy artystów przez pryzmat ich życia prywatnego, ale nie możemy ukrywać, że ich osobista biografia, w tym życie intymne, może rzucać nowe światło na twórczość.

- mówi Reinhard Bröker. Być może więc badania takie jak jego pozwolą lepiej zrozumieć postać wybitnego artysty renesansu.

Podsumowanie

Zdjęcie Albrecht Dürer - pierwszy selfie & erotyczny profil autor?

Artykuł analizuje kontrowersyjną hipotezę historyka sztuki Reinharda Brökera na temat domniemanej homoseksualności Albrechta Dürera. Słynny "Weimarski autoportret" tego wybitnego artysty renesansu, uznawany za pierwsze w historii selfie, interpretowany jest przez Brökera jako rodzaj erotycznego profilu, na którym Dürer z dumą eksponuje swoją męskość.

Inne prace Dürera, takie jak "Männerbad", również zyskują w świetle tych badań nowy, homoerotyczny kontekst. Poszlaki odnajdywane są także w zapiskach artysty na temat jego bliskich relacji z młodszymi mężczyznami. Całość rzuca nowe światło na postać wybitnego twórcy epoki renesansu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jak kochać i być kochanym? Porady na zdrowe relacje międzyludzkie
  5. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska

Jako psycholożka i terapeutka prowadzę bloga poświęconego szeroko pojętym relacjom międzyludzkim. Poruszam kwestie komunikacji, rozwiązywania konfliktów, budowania zdrowych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły