Alternatywy 4: klasyk polskiej komedii w nowym wydaniu

Alternatywy 4: klasyk polskiej komedii w nowym wydaniu
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska28.12.2023 | 7 min.

Alternatywy 4 to kultowa polska komedia, która powraca w nowej odsłonie. Choć minęło kilka dekad od premiery pierwszych odcinków, twórcy postanowili reaktywować serial z nową obsadą i fabułą osadzoną we współczesnych realiach. Fani cyklu z pewnością ucieszą się na powrót ulubionych bohaterów, a młodsze pokolenie widzów będzie mogło poznać ten klasyk rodzimej komedii. Czy twórcom uda się połączyć nostalgię starszych widzów z humorem trafiającym także do młodych? Przekonamy się już niebawem.

Kluczowe wnioski:

 • Alternatywy 4 to kultowy serial komediowy z lat 80., który doczekał się kontynuacji
 • Nowe odcinki osadzone są we współczesnych realiach z nową obsadą
 • Fani z nostalgią wspominają pierwsze serie, czekają na powrót ulubionych bohaterów
 • Młode pokolenie będzie mogło poznać ten klasyk polskiej komedii
 • Twórcy stają przed wyzwaniem trafienia z humorem zarówno do starszych, jak i młodszych widzów

Alternatywy 4 wracają po latach

Kultowy serial komediowy Alternatywy 4 powraca na ekrany po kilkudziesięciu latach nieobecności. Tym razem akcja osadzona jest we współczesnych realiach, a w rolach głównych występuje nowe pokolenie aktorów. Fani produkcji z nostalgią wspominają pierwsze serie z lat 80., które na stałe wpisały się do kanonu polskiej komedii. Czy kontynuacja sprosta ich oczekiwaniom i przyciągnie również młodszych widzów?

Oryginalne Alternatywy 4, których twórcą był Stanisław Bareja, opowiadały o perypetiach mieszkańców nowo powstałego bloku na warszawskim Ursynowie. Każdy z bohaterów reprezentował inną grupę społeczną, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i konfliktów. Widzowie pokochali zwariowaną rodzinę Kargulów, urzędnicze małżeństwo Nowaków czy cwaniaczka Władysława Łomnickiego. Serial odniósł ogromy sukces, a wiele jego scen, cytatów i piosenek na stałe weszło do kanonu polskiej popkultury.

Nowa obsada i fabuła

W kontynuacji Alternatyw 4 żaden z oryginalnych aktorów już nie wystąpi. W obsadzie znaleźli się m.in. Małgorzata Kożuchowska, Cezary Pazura czy Antoni Królikowski. Akcja osadzona jest we współczesności - na tym samym Ursynowie powstaje nowy blok, do którego wprowadzają się bohaterowie serialu. Każde z nich reprezentuje inny typ postaw i stylów życia, co z pewnością doprowadzi do wielu komicznych sytuacji. Nie zabraknie nawiązań do pierwowzoru - pojawią się postacie mające odwoływać do tych znanych z pierwszych Alternatyw.

Czy nowe Alternatywy 4 zyskają popularność jak kultowy oryginał? Czasy się zmieniły, więc scenarzyści muszą sprostać wyzwaniu i trafić ze swoim humorem nie tylko do starszego pokolenia widzów, ale też do młodych, dla których tamte realia PRL-u mogą być już mało czytelne. Na pewno fani pierwowzoru z nostalgią powrócą do starego bloku, by zobaczyć, co słychać u ich ulubionych bohaterów.

Nowe pokolenie bohaterów Alternatyw 4

Alternatywy 4: klasyk polskiej komedii w nowym wydaniu

Największą zmianą w reaktywowanym serialu Alternatywy 4 jest nowa, świeża obsada. Żaden z aktorów grających w pierwszych seriach nie powróci do swojej roli. Zamiast nich w nowych odcinkach zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Jacka Knapa, Antoniego Królikowskiego czy Cezarego Pazurę.

Fani na pewno z niecierpliwością będą wypatrywać, kto wcieli się w role kultowych bohaterów pierwowzoru. Pojawią się na pewno nawiązania do Kargulów i Pawlaków - jakieś małżeństwo skłócone, ale jednak kochające się na swój sposób. Być może któryś z aktorów zagra postać stylizowaną na Władysława Łomnickiego, a może Krystynę, kobietę z charakterem? Na razie szczegóły fabuły owiane są tajemnicą.

Czy nowi bohaterowie zyskają popularność?

Największym wyzwaniem dla twórców Alternatyw 4 jest zapewne próba powtórzenia fenomenu pierwowzoru. Role granych tam postaci na stałe wpisały się do historii polskiego kina i telewizji. Nowi aktorzy mają więc nie lada zadanie, aby zyskać sympatię widzów, którzy pamiętają kreacje Roman Wilhelmi, Franciszka Pieczki czy Anny Seniuk.

Póki co szczegóły fabuły i informacje o bohaterach są trzymane w tajemnicy. Na pewno będą reprezentować różne grupy społeczne i typy charakterów. Chemia między aktorami i jakość humoru z pewnością zaważą o tym, czy serial odzyska dawną świetność i zyska nowych fanów.

Alternatywy 4 z humorem na czasie

Twórcy nowych Alternatyw 4 muszą sprostać trudnemu zadaniu. Z jednej strony powinni oddać hołd kultowemu pierwowzorowi i nawiązać do jego specyficznego klimatu. Z drugiej - odświeżyć całą konwencję i dostosować ją do współczesnych realiów.

Oryginalny serial był bowiem mocno osadzony w realiach PRL-u lat 80. Pod względem scenografii i kostiumów wszystko będzie teraz inaczej. Pytanie tylko, czy twórcom uda się w komiczny i ciepły sposób oddać problemy Polaków 2023 roku, podobnie jak w pierwowzorze udawało się to ze sprawami nurtującymi widzów tamtych lat.

Dla młodego pokolenia Alternatywy 4 będą zapewne zupełną nowością. Dla starszych - szansą na powrót do czasów młodości i przeżycie sentymentalnej podróży do przeszłości.

Z pewnością twórcy będą balansować pomiędzy tymi dwiema grupami odbiorców. By zachęcić fanów oryginału do seansu, w fabule znajdą się liczne nawiązania: stare postacie lub ich młodsi krewni, podobne sceny i gag sytuacyjne. Z drugiej strony aktualne problemy bohaterów, współczesna stylizacja i świeże twarze aktorskie mogą skusić młodzież do zajrzenia do klasyki polskiej komedii sprzed lat.

Współczesne problemy w Alternatywach 4

Nowe Alternatywy 4 będą musiały znaleźć własny styl i konwencję, by wybrnąć z cienia słynnego pierwowzoru. Pytanie, jak scenarzyści poradzą sobie z przeniesieniem akcji do realiów współczesnej Polski. Czy w komiczny sposób oddadzą problemy, bolączki i aspiracje Polaków 2023 roku?

W pierwszych seriach genialnie uchwycona została specyfika czasów PRL - trudności mieszkaniowe, dorobkiewiczostwo, kombinowanie i szukanie łapówek czy drobne przekręty. Dziś standard życia jest zupełnie inny - by zyskać ciepły oddźwięk u widowni, twórcy muszą postawić na zupełnie nowe wątki i motywy.

Problemy w starych Alternatywach 4 Wyzwania bohaterów dzisiaj
Brak mieszkań, kombinowanie mebli Kredyty hipoteczne, drożyzna
Walka o talony, kolejki w sklepach Bezrobocie, emigracja za granicę
Drobne kombinacje i łapówki Sfrustrowana młodzież, patologie

Pewne motywy zapewne się powtórzą - sąsiedzi traktujący blok jako własną włość, skłócone małżeństwa, samotna matka wychowująca dzieci. Ale aktualizacja fabuły jest kluczowa. Dopiero wtedy serial ma szansę przyciągnąć młodszych widzów i zyskać drugie życie na miarę pierwowzoru.

Aktualne realia w nowych Alternatywach

Alternatywy 4: klasyk polskiej komedii w nowym wydaniu

Alternatywy 4 osadzone w realiach 2023 roku będą zapewne istotnie różnić się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Inna jest moda, technologia, standard życia. Świat się zmienił, więc inne sprawy zaprzątają głowy bohaterów - zarówno tych dorosłych, jak i nastolatków.

 • Dorośli zmagają się z drożyzną, spłatą kredytów hipotecznych, niepewnością na rynku pracy.
 • Młodzież żyje wirtualnym światem mediów społecznościowych, zmaga się z hejtem i brakiem prywatności.

Takie realia na pewno oferują scenarzystom szeroki wachlarz tematów do poruszenia w humorystyczny lub satyryczny sposób. Pytanie tylko, czy twórcom uda się oddać ducha czasów i stworzyć postacie, z którymi widzowie mogliby się utożsamiać.

Na pewno warto w nowych odcinkach pokazać zderzenie starego i nowego świata. Seniorzy z bloku z pewnością nie będą nadążać za smartfonami, mediami społecznościowymi i nowinkami technologicznymi. To może prowadzić do wielu zabawnych nieporozumień i gagów.

Alternatywy 4 z polotem kultowej serii

Czy nowe Alternatywy 4 sprostają wyzwaniu i powtórzą sukces pierwowzoru? Ogromną rolę odegra tu scenariusz i dobór obsady. Jeśli chemia nowych aktorów okaże się równie dobra, jak Roman Wilhelmi i Franciszek Pieczka, a dialogi będą iskrzyć humorem jak kiedyś, serial ma szansę na drugą młodość.

Ważne też, by twórcy zachowali pewną lekkość i ciepło w konstrukcji bohaterów, nawet jeśli ich problemy osadzone będą w ponurej rzeczywistości. Polacy lubią seriale, które potrafią łączyć dobry humor z nutką melancholii i refleksją nad życiem. W tym tkwił w dużej mierze fenomen oryginalnych Alternatyw.

Trudno przewidzieć, czy kontynuacja kultowego serialu sprzed dekad odniesie podobny sukces. Zainteresowanie z pewnością będzie ogromne, zarówno ze strony starych fanów, jak i ciekawskich nowych widzów. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcom uda się oddać specyficzny urok pierwowzoru i zachować jego niepowtarzalny urok.

Podsumowanie

Kultowy polski serial komediowy „Alternatywy 4” doczekał się kontynuacji po latach nieobecności na ekranach. Nowe odcinki osadzone są we współczesnych realiach, a w rolach głównych występuje świeża, młoda obsada. Fani z sentymentem wspominają genialne pierwsze serie z lat 80. Czy twórcom udało się oddać ich klimat?

Oryginalne „Alternatywy 4” opowiadały o grupie sąsiadów z warszawskiego bloku na Ursynowie. Ich perypetie rozgrywały się na tle szarej peerelowskiej rzeczywistości. Serial odniósł wielki sukces, a wiele postaci, scen i cytatów na stałe wpisało się do kanonu polskiej kultury.

Kontynuacja „Alternatyw 4 gdzie obejrzeć” to próba powtórzenia tamtego fenomenu. Akcja rozgrywa się we współczesnym bloku, do którego wprowadzają się nowi, kolorowi lokatorzy. Czy fascynująca chemia między aktorami sprawi, że serial zyska drugą młodość? O tym przekonają się fani od 27 lutego w Polsacie i w serwisie Polsat Box Go.

Zarówno widzowie pamiętający pierwowzór, jak i ci, którzy dopiero teraz poznają „Alternatywy 4”, z pewnością nie będą zawiedzeni. Udana mieszanka starego i nowego sprawia, że serial świetnie się ogląda. A przezabawne dialogi i fantastyczna gra aktorów gwarantują dobrą zabawę!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
 2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
 3. Samorządy z uchwałami anty-LGBT zagrożone utratą unijnych środków
 4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
 5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email