Aukcja obrazu Kalifornia Hockneya już w marcu! 80 mln za obraz legendarnego malarza?

Aukcja obrazu Kalifornia Hockneya już w marcu! 80 mln za obraz legendarnego malarza?
Autor Allan Kucharski
Allan Kucharski27 stycznia 2024 | 6 min

Obraz Kalifornia Davida Hockneya, wczesne dzieło legendarnego brytyjskiego artysty, trafi na aukcję już w marcu. Szacowana cena to 80 milionów złotych, co pokazuje, jak wysoko cenione są prace tego malarza, grafika i fotografa, uznawanego za jednego z prekursorów pop-artu. Twórczość Hockneya, w dużej mierze zainspirowana jego doświadczeniami jako osoby homoseksualnej, odzwierciedla przemiany kulturowe drugiej połowy XX wieku i stała się ikoną walki o prawa środowisk LGBT.

Obraz Kalifornii Hockneya na aukcji

Dom aukcyjny Christie's ogłosił, że w marcu tego roku na aukcji pojawi się obraz "Kalifornia" autorstwa słynnego brytyjskiego artysty Davida Hockneya. To wczesne dzieło mistrza pop-artu z lat 60., które według szacunków ekspertów może osiągnąć zawrotną cenę 26 milionów funtów, czyli ponad 80 milionów złotych.

Kwota ta może wydawać się wysoka, jednak jak na standardy prac Hockneya jest wręcz "okazyjna". W 2018 roku inny obraz artysty, "Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)", został sprzedany za 90 milionów dolarów, bijąc tym samym rekord jako najdroższe dzieło żyjącego twórcy w historii.

Kalifornia jako artystyczna wizja miłości gejów

"Kalifornia" to pejzaż przedstawiający charakterystyczny dla tego stanu krajobraz. Jednak pod względem wymowy to zdecydowanie więcej niż tylko martwa natura. Obraz pokazuje bowiem ziemię obiecaną dla społeczności LGBT - miejsce, gdzie geje i lesbijki mogli cieszyć się większą swobodą bycia sobą.

Dla Hockneya Kalifornia była azylem, do którego uciekł przed nietolerancyjną atmosferą Anglii lat 60. To tam artysta mógł w pełni zaakceptować i celebrować swoją orientację seksualną, czemu dał wyraz w twórczości. "Kalifornia" ukazuje zatem nie tylko piękno przyrody, ale też uczucia, które Hockney przeżywał w związkach z partnerami.

Wpływ coming outu na dzieła Hockneya

David Hockney od początku kariery artystycznej otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. W czasach, gdy bycie gejem wiązało się ze stygmatyzacją, była to niezwykle odważna deklaracja. Co więcej, Hockney wprost przedstawiał w dziełach motywy homoerotyczne i relacje damsko-męskie.

W mojej sztuce często pojawia się motyw miłości między mężczyznami. Dla mnie to naturalne i ważne, aby pokazywać to w sztuce, tak samo jak inne aspekty życia.

coming out Hockneya oraz ukazywanie homoseksualnych wątków miały duży wpływ na jego twórczość. Artysta zaczął malować obrazy nasycone emocjami, skupione wokół basenów, portretów partnerów czy pejzaży Kalifornii. Jego prace z czasem stały się ikoną walki o prawa osób nieheteroseksualnych.

Rekordowy wynik aukcji za żyjącego twórcę

Cena wywoławcza obrazu "Kalifornia", choć wysoka, wciąż daleka jest od rekordu, jaki David Hockney ustanowił w 2018 roku.

Tytuł obrazu Cena sprzedaży
"Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)" 90 milionów dolarów
"Kalifornia" 80 milionów złotych (szacunkowo)

Obraz "Portret artysty" pobił dotychczasowy rekord Jacksona Pollocka i stał się najdroższym dziełem artysty wciąż żyjącego. Czy "Kalifornia" ma szansę przebić tę kwotę? Przekonamy się w marcu podczas aukcji w Christie’s.

Ranga Hockneya na rynku sztuki

Wysokie ceny prac Davida Hockneya to efekt uznania, jakim artysta cieszy się na rynku sztuki. Uważany jest bowiem za jednego z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, a przy tym wciąż aktywnego. Do tej pory żyjący malarze rzadko notowali spektakularne wyniki sprzedaży swoich obrazów.

Hockney zmienił tę sytuację, stając się supergwiazdą aukcji i ulubieńcem kolekcjonerów. Jego prace biją rekordy popularności nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale też za sprawą wymowy społecznej. Ukazują bowiem zmagania z tożsamością, poszukiwanie akceptacji i miłości osób LGBT.

Czytaj więcej: Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie związków osób tej samej płci

Obrazy basenów jako ikona ruchu LGBT

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w twórczości Davida Hockneya są baseny. W latach 60. artysta stworzył ich całą serię, z której za najsłynniejszy uchodzi _"A Bigger Splash"_.

  • Obrazy ukazywały baseny jako miejsca relaksu i intymnych spotkań gejów.
  • Ich prostota, jasna kolorystyka i gra światłem odzwierciedlały radość, jaką Hockney czerpał z bycia sobą.

Choć dziś wydają się neutralne, w momencie powstania dzieła te miały prowokacyjny wydźwięk. Basen stał się bowiem symbolem stylu życia gejów, ich swobody obyczajowej i seksualności. Prace Hockneya przyczyniły się zatem do nagłośnienia tematu praw osób homoseksualnych i zmiany ich społecznego postrzegania.

Wpływ na popkulturę

Obrazy basenów Hockneya na trwale wpisały się także do popkultury, stając się jej ikoną. Ich motywy były wielokrotnie przywoływane i parafrazowane w filmach, teledyskach, graffiti czy fotografii mody.

Przez to prace te zyskały drugie życie, docierając do nowych pokoleń odbiorców. W ten sposób David Hockney, już nie tylko jako artysta, ale też aktywista, promuje idee równości i godności osób homoseksualnych.

Podsumowanie

Aukcja obrazu Kalifornia Hockneya już w marcu! 80 mln za obraz legendarnego malarza?

W powyższym artykule omówiono zapowiadaną na marzec aukcję obrazu "Kalifornia" autorstwa Davida Hockneya. Jest to wczesne dzieło brytyjskiego artysty, pioniera pop-artu, którego prace osiągają zawrotne ceny. Szacuje się, że "Kalifornia" może zostać sprzedana za ponad 80 milionów złotych.

Przybliżono sylwetkę Hockneya - jego coming out w latach 60., gdy bycie osobą homoseksualną spotykało się ze stygmatyzacją. Omówiono wpływ orientacji artysty na charakter jego twórczości, w której często pojawiały się homoerotyczne motywy. Wspomniano też o rekordowej kwocie, za jaką sprzedano inny obraz Hockneya w 2018 roku.

Ponadto scharakteryzowano specyficzne tematy w dorobku malarza - kalifornijskie pejzaże, baseny, portrety partnerów. Podkreślono randze tych prac jako ikon walki o prawa osób LGBT. Zwrócono uwagę na ich artystyczną wartość, ale i społeczny przekaz - ukazywanie uczuć, tożsamości i pragnienia akceptacji środowisk nieheteronormatywnych.

Artykuł pokazuje, jak David Hockney swoją postawą i twórczością wywarł ogromny wpływ na postrzeganie społeczności gejowskiej. Dzięki niemu motywy homoseksualne znalazły się w mainstreamie, zaś on sam jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jak kochać i być kochanym? Porady na zdrowe relacje międzyludzkie
  5. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Allan Kucharski
Allan Kucharski

Cześć, Jestem bloggerem, który pasjonuje się wieloma różnymi tematami. Na moim blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu relacji społecznych, wsparcia społecznego i zdrowia. Kultura oraz rozrywka to również ważne dziedziny, o których lubię pisać. Edukacja, prawa i różnorodność rodziny to tematy, które mnie fascynują i które często pojawiają się na moim blogu. Poświęcam również uwagę kwestiom religii, LGBT+ oraz sportu. Dążę do tworzenia miejsca, gdzie każdy może znaleźć cenne informacje i inspiracje z różnych sfer życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły