Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie związków osób tej samej płci

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie związków osób tej samej płci
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska15.12.2023 | 6 min.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał przełomowy wyrok w sprawie związków osób tej samej płci. Po 8 latach starań, Trybunał przyznał rację pięciu polskim parom jednopłciowym, które domagały się legalizacji takich związków. Jest to historyczna decyzja, która może zapoczątkować zmiany w prawie i położeniu osób LGBT w Polsce. Choć polski sędzia Krzysztof Wojtyczek nie zgodził się z wyrokiem i złożył zdanie odrębne, to i tak jest on przełomem w walce o równość.

Związki partnerskie osób tej samej płci

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał przełomowy wyrok w sprawie związków osób tej samej płci. Po 8 latach starań, Trybunał przyznał rację pięciu polskim parom jednopłciowym, które domagały się legalizacji takich związków w Polsce.

Jest to historyczna decyzja, która może zapoczątkować zmiany w prawie i położeniu osób LGBT w naszym kraju. Wyrok daje nadzieję na poprawę sytuacji par jednopłciowych i jest krokiem w stronę równości.

Walka o prawa

Wyrok jest efektem 8-letniej pracy Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. W jej ramach pięć par jednopłciowych, ze wsparciem organizacji LGBT i prawników, rozpoczęło walkę o swoje prawa.

Była to mozolna i żmudna praca, pełna rozczarowań, ale także nadziei. Ostatecznie doprowadziła ona do tego historycznego wyroku.

Legalizacja małżeństw jednopłciowych w Polsce

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka otwiera drogę do legalizacji małżeństw jednopłciowych w Polsce. Jest to przełomowe orzeczenie, które może zmienić dotychczasowy porządek prawny.

Polska jako kraj członkowski Rady Europy jest zobowiązana do wykonania wyroku Trybunału. Oznacza to konieczność wprowadzenia przepisów umożliwiających zawieranie małżeństw przez pary jednopłciowe.

Zmiany w prawie

Czy po tym wyroku zaczną zmieniać się przepisy dotyczące par jednopłciowych w Polsce? Wiele na to wskazuje.

Można się spodziewać nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw regulujących status par małżeńskich. To ogromna zmiana w porządku prawnym naszego kraju.

Mam nadzieję, że ten wyrok pomoże zmienić postrzeganie par jednopłciowych w Polsce i przyczyni się do poprawy ich sytuacji. To historyczny moment w drodze do równości - powiedziała jedna z wnioskodawczyń.

Czytaj więcej: Sprzedaję dziewictwo - Portal dla kobiet chcących sprzedać niewinność

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł 12 grudnia 2022 roku o naruszeniu przez Polskę praw pięciu par jednopłciowych. Uznał, że brak możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci stanowi dyskryminację.

Sprawę do Trybunału skierowała Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Jej zdaniem polskie przepisy naruszały postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Data wydania wyroku 12 grudnia 2022 r.
Wnioskodawcy 5 par jednopłciowych
Przepisy naruszone przez Polskę Europejska Konwencja Praw Człowieka

Zdanie odrębne sędziego Krzysztofa Wojtyczka

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie związków osób tej samej płci

Polski sędzia Trybunału Krzysztof Wojtyczek nie zgodził się z treścią wyroku i złożył zdanie odrębne. Stwierdził w nim, że system prawny w Polsce przyznaje już pary jednopłciowe szereg praw.

Jego zdaniem nie ma potrzeby wprowadzania odrębnych regulacji dotyczących rejestracji związków jednopłciowych. Uważa, że minimalne standardy w tym zakresie zostały już spełnione.

  • Sędzia uznał, że wyrok Trybunału jest zbyt daleko idący.
  • Polskie przepisy jego zdaniem wystarczająco chronią prawa par jednopłciowych.

Kontrowersje

Stanowisko sędziego Wojtyczka budzi kontrowersje. Zdaniem organizacji walczących o prawa osób LGBT jest ono nie do zaakceptowania i godzi w podstawowe wolności obywatelskie.

Z drugiej strony część środowisk konserwatywnych popiera sędziego i uważa wyrok Trybunału za zbyt radykalny.

Prawa par jednopłciowych w Polsce

Status prawny par jednopłciowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nie mogą one zawrzeć ani małżeństwa, ani nawet zarejestrowanego związku partnerskiego.

Ogranicza to ich prawa, np. do dziedziczenia, uzyskania informacji medycznych o partnerze, czy wspólnego rozliczania podatków. Sytuacja taka prowadzi do dyskryminacji osób LGBT.

Walka trwa

Mimo trudności organizacje takie jak Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej cały czas walczą o równouprawnienie par jednopłciowych. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka daje im nadzieję na zmiany w prawie.

Być może uda się w końcu zalegalizować w Polsce związki partnerskie i małżeństwa osób tej samej płci. Będzie to ogromny postęp społeczny i cywilizacyjny.

Konferencja Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich

Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej zapowiedziała zorganizowanie specjalnej konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Na konferencji przedstawiciele organizacji LGBT omówią konsekwencje tego historycznego orzeczenia dla sytuacji par jednopłciowych w Polsce.

Będzie to okazja do podsumowania 8-letniej walki o uznanie związków partnerskich w naszym kraju. Być może padną także deklaracje dalszych działań w tym zakresie.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to dopiero początek zmian. Przed nami jeszcze długa droga do pełnej równości par jednopłciowych w Polsce.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który może mieć przełomowe znaczenie dla sytuacji par jednopłciowych w Polsce. Przyznał on rację pięciu polskim parom tej samej płci, które walczyły o legalizację związków partnerskich od 8 lat. Jest to historyczny moment w drodze do równości osób LGBT.

W kolejnych akapitach szczegółowo opisałem konsekwencje tego wyroku - otwiera on bowiem drogę do wprowadzenia w Polsce małżeństw jednopłciowych. Omówiłem również kontrowersje z nim związane, a także fatalną sytuację par jednopłciowych w polskim systemie prawnym. Wyrok daje nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Nie pominąłem także głosów krytycznych. Przytoczyłem argumenty polskiego sędziego Krzysztofa Wojtyczka, który jako jedyny złożył zdanie odrębne. Jego konserwatywne stanowisko spotkało się jednak z ostra krytyką organizacji LGBT.

Na koniec zapowiedziałem konferencję Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, która dokona podsumowania 8-letniej walki o prawa par jednopłciowych. Choć wyrok Trybunału to dopiero początek drogi, jest on ważnym krokiem ku równości w Polsce.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Samorządy z uchwałami anty-LGBT zagrożone utratą unijnych środków
  4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
  5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska

Jako psycholożka i terapeutka prowadzę bloga poświęconego szeroko pojętym relacjom międzyludzkim. Poruszam kwestie komunikacji, rozwiązywania konfliktów, budowania zdrowych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły