Festiwal Filmowy LGBT+ w Polsce: 15 lat obchodów różnorodności!

Festiwal Filmowy LGBT+ w Polsce: 15 lat obchodów różnorodności!
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska07.04.2024 | 9 min.

Spis treści

Festiwal Filmowy LGBT+ w Polsce świętuje swoje 15. urodziny! W tym roku, w dniach 5-13 kwietnia, stolica stanie się centrum obchodów różnorodności kulturowej. Jubileuszowa edycja tego prestiżowego wydarzenia zgromadzi ponad 100 pełno- i krótkometrażowych filmów LGBT+ z całego świata. Po warszawskiej premierze w Kinotece, festiwal wyruszy w trasę koncertową po kilku polskich miastach oraz online na platformie Outfilm.pl.

LGBT+ Film Festival Poland: 15 lat różnorodności!

Oto doprawdy wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników kino LGBT i różnorodności filmowej! LGBT+ Film Festival Poland, znane również jako polskie festiwale filmowe LGBT, obchodzi w tym roku swoje 15. urodziny. Ta jubileuszowa edycja zapowiada się naprawdę imponująco - ponad 100 pełnometrażowych i krótkich filmów w programie, wydarzenia towarzyszące oraz queerowa sztuka na żywo. Czas na wielkieświętowanie w stolicy i nie tylko!

Od 5 do 13 kwietnia warszawska Kinoteka stanie się centrum kulturalnym LGBT+ Film Festival Poland. Jednak po premierze w stolicy, kino LGBT Poland wyruszy w trasę koncertową po innych miastach kraju. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla oczu i umysłu, bowiem różnorodna tematyka filmów nie pozwoli nikomu na nudę. Oprócz komedii, dramatów i dokumentów LGBT+, czekają na nas również liczne atrakcje.

To jednak dopiero początek świętowania! LGBT+ Film Festival Poland ma wielkie plany na 15. urodziny. Organizatorzy zadbali nie tylko o szeroką ofertę filmową, ale też o bogaty program wydarzeń towarzyszących oraz pokazy sztuki queerowej na żywo. Więc przygotujcie się na naprawdę wyjątkowe doświadczenie!

Jeśli jeszcze się wahasz, posłuchaj głosu wielu zadowolonych widzów z poprzednich edycji. LGBT+ Film Festival Poland to nie tylko filmowe przyjemności, ale też celebracja różnorodności, akceptacji i społeczności LGBT+. Tutaj każdy może poczuć się swobodnie i znaleźć coś dla siebie. Dołącz do tego wielkiego święta!

Film LGBT: bogaty program pełnometrażowych i krótkich dzieł

Sercem każdego film festival jest oczywiście jego program filmowy. I w tym roku LGBT+ Film Festival Poland naprawdę nie zawiedzie! Organizatorzy przygotowali dla widzów aż ponad 100 różnorodnych tytułów - od pełnometrażowych fabuł, przez dokumenty, po krótkie metraże. Każdy miłośnik kino LGBT znajdzie tu coś dla siebie.

Wśród hitów tegorocznej edycji z pewnością wyróżnią się takie tytuły jak zwariowana komedia "Big Boys" czy głośno komentowany dramat "Wyrok". Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej! LGBT+ Film Festival Poland słynie z różnorodności tematycznej i gatunkowej swoich propozycji. Tutaj każdy znajdzie film dla siebie - czy to pełną dramaturgii opowieść o miłości i akceptacji, poważny dokument o społecznych problemach społeczności LGBT+, czy może lekką komedię romantic.

Sekcja dla smakoszy dokumentów: WHAT YOU NEED TO KNOW!

Warto też zwrócić szczególną uwagę na specjalną sekcję festiwalową zatytułowaną "WHAT YOU NEED TO KNOW! DOCS". Jak łatwo się domyślić, to właśnie tutaj czeka nas prawdziwe bogactwo dokumentalnych filmów LGBT+. Wiele z nich z pewnością poruszy ważne, aktualne problemy społeczne i zachęci widzów do refleksji.

Jeśli jesteś miłośnikiem "kina prawdy" i lubisz filmy dające świeże spojrzenie na rzeczywistość, koniecznie rozważ udział w tej części programu. Dokumenty LGBT+ potrafią być nie tylko pouczające, ale też wzruszające i inspirujące. Świetna okazja, by poszerzyć horyzonty!

Czytaj więcej: Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie związków osób tej samej płci

Polskie miasta i Kinoteka gościć będą Festiwal Filmowy LGBT+

Rozpoczęcie LGBT+ Film Festival Poland w dniach 5-13 kwietnia to dopiero pierwszy przystanek jubileuszowej trasy festiwalowej. Po warszawskiej premierze w Kinotece/PKiN, ekipa filmowego świata różnorodności filmowej wyruszy w drogę po innych polskich miastach. Oto gdzie jeszcze będziemy mogli cieszyć się najlepszymi hitami kino LGBT Poland:

 • 12-18 kwietnia / Wrocław – Kino Nowe Horyzonty
 • 12-18 kwietnia / Łódź – Kino-Galeria Charlie
 • 12-18 kwietnia / Szczecin – Kino Zamek
 • 12-18 kwietnia / Kraków – Kino Pod Baranami
 • 12-14 kwietnia / Konin – Kino Kameralne/CKiS
 • 13-16 kwietnia / Gdańsk – Kino/IKM
 • 6-12 maja / Poznań – Kino Pałacowe/CKZ

Oczywiście dla tych, którzy nie mają możliwości oglądania Festiwalu Filmowego LGBT+ na wielkim ekranie, przygotowano też specjalną projekcję online. W dniach 18-30 kwietnia wszystkie najgorętsze tytuły polskich festiwali filmowych LGBT udostępnione zostaną na platformie Outfilm.pl. Żadnych wymówek, LGBT+ Film Festival Poland dotrze dosłownie wszędzie!

LGBT+ Film Festival Poland to święto filmowej różnorodności i akceptacji. Im więcej osób będzie mogło je doświadczyć, tym lepiej dla naszego społeczeństwa. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym roku ponownie otrzymaliśmy wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronat Prezydenta m.st. Warszawy. Dzięki temu możemy dotrzeć z naszą ofertą do tak wielu miejsc w Polsce." - Dyrektor Artystyczny LGBT+ Film Festival Poland

Tą wypowiedzią dyrekcja festiwalu jasno pokazuje, jak ważną rolę odgrywa LGBT+ Film Festival Poland. To nie tylko wielkie święto sztuki filmowej, ale też sposób na integrację, akceptację i otwartość. Im więcej osób ma szansę uczestniczyć w tym wydarzeniu, tym bardziej możemy się zbliżać do społeczeństwa pełnego wzajemnego zrozumienia.

Ale LGBT+ Film Festival Poland to nie tylko same filmy! Wokół głównego programu filmowego rozrośnie się cała sieć wydarzeń towarzyszących. Organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie poza seansami kinowymi. W Hallu Kinoteki/PKiN w Warszawie na wszystkich gości czekać będzie bogaty program rozrywek i pokazów artystycznych:

 • Energetyczny showcase osób dragowych
 • Ponętne pokazy burleski
 • Emocjonujący Queer Quiz pełen niespodzianek
 • Pełna energii noc Kiki w rytm muzyki ballroomowej

A to dopiero początek atrakcji! Nie możemy zapominać też o licznych dyskusjach panelowych, prelekcjach i spotkaniach ze znanymi twórcami LGBT+. Festiwal Filmowy LGBT+ w Polsce to nie tylko sztuka na ekranie, ale też wymierna integracja całej społeczności.

Wydarzenia towarzyszące są doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany poglądów i poczucia prawdziwej jedności w różnorodności. Nic dziwnego, że wielu uczestników poprzednich edycji LGBT+ Film Festival Poland chwaliło właśnie tę społecznościową atmosferę jako największy atut imprezy.

Wydarzenie Lokalizacja Czas trwania
Pokazy dragowych Hall Kinoteki 1,5 godziny
Queer Quiz Hall Kinoteki 2 godziny
Noc Kiki Hall Kinoteki 5 godzin

Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie na tegorocznej edycji LGBT+ Film Festival Poland! Czy to krótka rozrywka między seansami, czy całonocna impreza - warto śledzić program wydarzeń towarzyszących, bo emocji z pewnością nie zabraknie.

Queerowa sztuka na żywo podczas 15. obchodów Festiwalu LGBT+

Zdjęcie Festiwal Filmowy LGBT+ w Polsce: 15 lat obchodów różnorodności!

Jeden z głównych filarów LGBT+ Film Festival Poland to obecność i reprezentacja sztuki queerowej na wszelkich możliwych płaszczyznach. Dlatego też wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy także pokazy różnorodnych dziedzin twórczości queer na żywo. Na scenie Kinoteki zobaczymy między innymi:

Efektowne występy osób dragowych, które całkowicie zburzą tradycyjne podziały na męskie i żeńskie style sceniczne. Przygotujcie się na ogromną dawkę energii, humoru i piękna w najbardziej wyrazistej formie! Poza klasycznymi drag queens i drag kingami wystąpią też inne, bardziej awangardowe style drag.

Burleskowe szaleństwo!

Oczywiście nie mogło też zabraknąć burlesk - tej zmysłowej i zalotnej formy sztuki scenicznej. Jednakqueerowa sztuka jaką będziemy podziwiać, znacznie wykracza poza tradycyjne konwencje tej dziedziny. Artyści burleskowi zaprezentują całą gamę różnorodnych gender, stylów i ekspresji swojej twórczości. Z pewnością będzie się na co popatrzeć!

Pokazy to nie wszystko! Na niektórych interaktywnych wydarzeniach sami będziemy mogli stać się częścią sztuki queerowej. Na przykład Queer Quiz to znakomita okazja do świetnej zabawy z udziałem drag queens i innych dziwadeł scenicznych.

Online na platformie Outfilm.pl prezentowana będzie różnorodność filmowa

W erze cyfrowej nawet największe imprezy filmowe muszą mieć swoją reprezentację w internecie. Tak więc LGBT+ Film Festival Poland nie mógł ominąć tego środka przekazu. Po zakończeniu projekcji w kinach w różnych miastach, najlepsze tytuły przeniosą się do sieci!

W dniach 18-30 kwietnia cały świat będzie mógł skorzystać z bogatej oferty różnorodności filmowej udostępnionej na platformie Outfilm.pl. To idealna okazja dla wszystkich zbyt zajętych lub zbyt oddalonych od centrów festiwalowych, by w pełni delektować się programem kino LGBT Poland.

Internet daje niesamowitą szansę na dotarcie do szerokiej publiczności bez ograniczeń geograficznych. Być może to właśnie dzięki tej formacie, polskie festiwale filmowe LGBT ziszczą marzenie organizatorów o prawdziwej inkluzywności i objęciu swoim zasięgiem dosłownie każdego zainteresowanego widza.

Nie zapomnijcie więc odwiedzić Outfilm.pl pod koniec kwietnia! Poza filmami znajdziecie tam również nagrania z niektórych wydarzeń towarzyszących i prawdziwą kopalnię wiedzy na temat kino LGBT oraz społeczności queerowej. Inkluzywna przyszłość sztuki już tu jest!

Podsumowanie

Wielkie święto kino lgbt i różnorodności filmowej w tym roku! LGBT+ Film Festival Poland, znany również jako polskie festiwale filmowe lgbt, właśnie obchodzi 15. urodziny. Przez ponad dwa tygodnie miłośnicy kino lgbt Poland będą mogli delektować się ponad setką różnorodnych tytułów na dużym i małym ekranie, a także bogatym programem wydarzeń towarzyszących.

To jednak nie wszystko! Film festival to nie tylko projekcje filmowe, ale też celebracja całej społeczności LGBT+. Organizatorzy LGBT+ Film Festival Poland zadbali o obecność prawdziwie queerowej sztuki na żywo, od dragowych pokazów, przez burleskę, po rozrywkowe quizy. Swego rodzaju święto kultury i różnorodności, jakiego jeszcze w Polsce nie było!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
 2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
 3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
 4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
 5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły