Film Saltburn: Zachwyci czy irytuje?

Film Saltburn: Zachwyci czy irytuje?
Autor Allan Kucharski
Allan Kucharski25.12.2023 | 4 min.

Film "Saltburn" z pewnością nie pozostawia obojętnym. Najnowsze dzieło nominowanej do Oscara Emerald Fennell przedstawia intrygującą i momentami kontrowersyjną historię grupy przyjaciół. Fabuła wciąga i zaskakuje zwrotami akcji, a znakomite aktorstwo oraz świetna muzyka sprawiają, że produkcja zapada w pamięć. Nie brakuje jednak fragmentów, które mogą irytować lub wydawać się niespójne. Czy film ostatecznie zachwyci, czy rozczaruje? Przekonajcie się sami.

Zaskakująca fabuła filmu "Saltburn"

Najnowszy film Emerald Fennell "Saltburn" przedstawia fascynującą i kontrowersyjną historię grupy przyjaciół. Fabuła od samego początku intryguje i wciąga widza nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

"Saltburn" opowiada o młodym studencie z Oxfordu, który już pierwszego dnia studiów zakochuje się w bogatym i lubianym koledze z roku. Gdy zaprasza go do rodzinnej posiadłości na wspólne wakacje, ich relacja zmierza w niebezpiecznym kierunku.

Niebezpieczny zwrot akcji

Spotkanie dwóch skrajnie różnych światów - ubogiego studenta i bogatego dziedzica - prowadzi do zbliżenia między bohaterami. Ich fascynacja sobą nawzajem przeradza się wToksyczne uzależnienie, które zmienia dynamikę ich relacji.

W pewnym momencie dochodzi do zwrotu akcji - z pozoru niewinna fascynacja zamienia się w niebezpieczny wir namiętności, który wciąga bohaterów coraz głębiej. Widz trzyma się na krawędzi fotela, nie wiedząc, jak ta historia się zakończy.

Przepych rodowej posiadłości Felixa

Akcja filmu rozgrywa się w luksusowej posiadłości rodziny głównego bohatera Felixa. Ten arystokratyczny przepych i bogactwo kontrastują z ubóstwem drugiego bohatera, co potęguje napięcie między nimi.

Rezydencja Felixa to prawdziwy zamek z ogromnymi komnatami, przestronnymi tarasami i malowniczym parkiem. Stanowi osobny, zamknięty świat, gdzie dochodzi do intensywnej gry uczuć między bohaterami.

Nie daj się zgubić w Saltburn - pada w pewnym momencie hasło ostrzegawcze. Posiadłość rzeczywiście ma w sobie coś tajemniczego i mrocznego.

Kontrowersyjne sceny

Luksusowa rezydencja stanowi malownicze tło dla rozgrywającego się dramatu namiętności. Film pokazuje wprost sceny homoerotycznej fascynacji, które mogą szokować niektórych widzów swoją dosadnością.

Czytaj więcej: Barbara Nowacka odwołana z funkcji kuratora oświaty!

Niejednoznaczne zakończenie

Choć fabuła "Saltburn" wciąga i trzyma w napięciu, to jednak finał może nieco rozczarować. Zamiast jasnej puenty twórcy decydują się na niejednoznaczne zakończenie, które każdy widz zapewne zinterpretuje na swój sposób.

Otwarte zakończenie pozostawia pewien niedosyt, ale być może jest to zamierzony zabieg, aby skłonić widza do refleksji? Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób będzie to rozczarowujące rozwiązanie.

Pozostawia pytania

Końcowe sceny każą zadać sobie pytanie: czy bohaterowie poniosą konsekwencje swoich czynów? Czy ich relacja ma szansę na przetrwanie? Czy rodzina Felixa dowie się, co wydarzyło się w ich posiadłości?

Te wątpliwości nie pozwalają oderwać myśli od historii i dają asumpt do dyskusji na temat filmu. Być może to właśnie było zamierzeniem twórców?

Podsumowanie

Film Saltburn: Zachwyci czy irytuje?

Przeczytałem fascynujący artykuł na temat kontrowersyjnego filmu "Saltburn". Produkcję cechuje zaskakująca fabuła pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, która wciąga i nie pozwala się oderwać od ekranu.

Akcja rozgrywa się w luksusowej rodowej posiadłości, gdzie dochodzi do fascynacji i niebezpiecznego zbliżenia między dwiema postaciami reprezentującymi zupełnie różne światy. Film pokazuje sceny intymne, które mogą szokować widzów.

Końcowe sceny filmu są otwarte i niejednoznaczne. Pozostawiają one pewien niedosyt i rodzą pytania dotyczące dalszych losów bohaterów. Być może jest to jednak zamierzony zabieg, mający skłonić do refleksji.

Ogólnie rzecz biorąc, artykuł w ciekawy sposób opisuje kontrowersyjną produkcję, zachęcając do obejrzenia jej samemu i wyrobienia własnego zdania. Lektura z pewnością nie pozostawiła mnie obojętnym.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Samorządy z uchwałami anty-LGBT zagrożone utratą unijnych środków
  4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
  5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Allan Kucharski
Allan Kucharski

Cześć, Jestem bloggerem, który pasjonuje się wieloma różnymi tematami. Na moim blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem z zakresu relacji społecznych, wsparcia społecznego i zdrowia. Kultura oraz rozrywka to również ważne dziedziny, o których lubię pisać. Edukacja, prawa i różnorodność rodziny to tematy, które mnie fascynują i które często pojawiają się na moim blogu. Poświęcam również uwagę kwestiom religii, LGBT+ oraz sportu. Dążę do tworzenia miejsca, gdzie każdy może znaleźć cenne informacje i inspiracje z różnych sfer życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły