Irak karze więzieniem za homoseksualizm i transpłciowość - drakońska ustawa anty-LGBT

Irak karze więzieniem za homoseksualizm i transpłciowość - drakońska ustawa anty-LGBT
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska05.05.2024 | 3 min.

Wyobraź sobie, że za bycie sobą grozi Ci więzienie. W Iraku właśnie wprowadzono nową, rozległą ustawę wymierzoną przeciwko osobom LGBTQ+. Kryminalizuje ona związki osób tej samej płci, za co grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności. Przepisy uderzają również w osoby transpłciowe, zabraniając im korekt płci i noszenia ubrań "niezgodnych" z ich płcią biologiczną.

Nowa ustawa kryminalizująca osoby LGBT w Iraku

W Iraku obowiązuje nowa, drakońska ustawa anty-LGBT. Przepisy te wymierzone są bezpośrednio w osoby nieheteronormatywne, kryminalizując ich orientację seksualną i tożsamość płciową. Prawo anty-LGBT w Iraku to uderzenie w fundamentalne prawa człowieka i wolności obywatelskie.

Nowe regulacje prawne zostały wprowadzone pod hasłem "walki z prostytucją i homoseksualizmem". W rzeczywistości jednak uderzają one znacznie szerzej - w całą społeczność LGBTQ+. Aktywność homoseksualna została zakazana, a osoby łamiące przepisy mogą trafić do więzienia nawet na 15 lat.

Co więcej, ustawa nie pomija również kwestii transpłciowości. Zabrania Irakijczykom zmiany płci metrykalnej oraz noszenia ubrań "niezgodnych" z płcią przypisaną przy urodzeniu. Jest to ogromny krok wstecz w zapewnianiu praw dla osób transgender.

Kara pozbawienia wolności do 15 lat za "aktywność homoseksualną"

Według nowych przepisów, osoby utrzymujące intymne relacje z partnerem tej samej płci mogą zostać skazane na karę od 10 do 15 lat pozbawienia wolności. Więzienie za homoseksualizm stało się w Iraku realną groźbą. Co gorsza, poprzednia wersja ustawy zakładała karę śmierci za ten "występek".

Restrykcje obejmują nie tylko osoby homoseksualne, ale również biseksualne i transpłciowe. Orientacja seksualna i tożsamość płciowa niezgodne z normami heteronormatywnymi są obecnie w Iraku prawnie zakazane i zagrożone surową karą.

Przepisy idą jeszcze dalej, penalizując również osoby wspierające ruch LGBT+. Za "promowanie aktywności homoseksualnej" grozi aż 7 lat więzienia. Czy to oznacza koniec wolności słowa i działalności organizacji pozarządowych w Iraku?

 • Zakaz "aktywności homoseksualnej" pod groźbą więzienia do 15 lat
 • Osoby transpłciowe nie mogą zmieniać płci ani nosić "niewłaściwych" ubrań
 • Kara więzienia za wspieranie społeczności LGBT+

Czytaj więcej: Równość małżeńska w Japonii: Sąd Najwyższy zniwelował dyskryminację par jednopłciowych

Krytyka i potępienie decyzji irackich władz przez społeczność

Zdjęcie Irak karze więzieniem za homoseksualizm i transpłciowość - drakońska ustawa anty-LGBT

Irackie władze twierdzą, że nowa ustawa ma na celu "ochronę społeczeństwa przed deprawacją moralną". Argumentacja ta spotkała się jednak z falą krytyki ze strony społeczności międzynarodowej. Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie represyjnym charakterem przepisów oraz ich wpływem na ograniczanie wolności słowa osób LGBTQ+.

Głos w obronie praw człowieka zabrali również aktywiści społeczni, potępiając decyzję władz Iraku. Andrew Copson określił ją jako "krok w stronę autorytaryzmu i dyskryminacji mniejszości". Zdaniem organizacji pozarządowych, nowe prawo zagraża najbardziej narażonym grupom społecznym i może prowadzić do przemocy na tle uprzedzeń.

Społeczność międzynarodowa wyraża zaniepokojenie losem irackich osób LGBTQ+. W ostatnich miesiącach miały miejsce przypadki cenzury mediów i morderstw na tle homo/transfobicznym. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja prawna i bezpieczeństwo osób nieheteronormatywnych w Iraku znacząco się pogarszają.

 • USA krytykują ograniczanie wolności słowa
 • Aktywiści piętnują dyskryminację mniejszości
 • Nasilają się przypadki przemocy na tle homo/transfobicznym

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
 2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
 3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
 4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
 5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska

Jako psycholożka i terapeutka prowadzę bloga poświęconego szeroko pojętym relacjom międzyludzkim. Poruszam kwestie komunikacji, rozwiązywania konfliktów, budowania zdrowych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły