Już niebawem Millennium Docs Against Gravity - ekscytujące wydarzenia na queerowym festiwalu filmowym

Już niebawem Millennium Docs Against Gravity - ekscytujące wydarzenia na queerowym festiwalu filmowym
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska8 maja 2024 | 3 min

Cześć queerowa społeczności! Już niedługo startuje 21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Czekają nas prawdziwie ekscytujące wydarzenia - od pełnometrażowych dzieł eksplorujących tożsamość płciową i transformacje, poprzez krótkie metraże podważające społeczne normy, aż po retrospektywę pionierki kina queerowego Barbary Hammer.

Filmy pełnometrażowe o tożsamości i transformacjach

Rozpoczynając od najbardziej wyczekiwanych queerowych filmów na tegorocznym Millennium Docs Against Gravity Film Festival, nie możemy pominąć fascynujących pełnometrażowych produkcji. Jedną z nich jest "To od zawsze ja" - intymne spojrzenie na decyzje młodych osób, które nie utożsamiają się z przypisaną im przy urodzeniu płcią.

Kolejny film wartym uwagi jest "Nie jestem wszystkim, czego pragnę" - opowieść o życiu i trudnej artystycznej drodze Libuše Jarcovjákovej, legendarnej czeskiej fotografki. Jej praca, pełna intymności i naturalności, stanowi kwintesencję queerowej perspektywy.

Nie możemy zapomnieć również o "Niech kanarek śpiewa" - filmowej biografii Cyndi Lauper, ikony muzyki lat 80., która swą twórczością wspierała społeczność LGBTQ+ i była prawdziwą rewolucjonistką na scenie.

Krótkie metraże kwestionujące normy i struktury władzy

Oprócz pełnometrażowych hitów, Millennium Docs Against Gravity zaserwuje nam również niezwykłe krótkie filmy dokumentalne. "Avant-Drag!" to seria portretów drag-artystów, którzy wychodzą na ulice Aten, by zakwestionować społeczne ograniczenia.

"Lesbos" to z kolei głęboko osobisty esej filmowy, ukazujący ponad 40 lat miłości, wspólnoty i konfliktów na greckiej wyspie o tej samej nazwie - miejscu narodzin starożytnej poetki Safony i dziś raju dla lesbijek z całego świata.

Inny krótkometrażowy dokument "Chłopiec, który spadł na Ziemię" przedstawia fascynującą perspektywę "kognitywnej wolności" i możliwości poszerzania ludzkiej percepcji poprzez wszczepiane organy zmysłów.

  • "Grandmamauntsistercat" z Polski i Niderlandów
  • "Inaczej nie chcę" z USA

To tylko niektóre z licznych krótkich filmów, które na Warszawskim festiwalu queerowego kina zakwestionują społeczne normy i struktury władzy.

Czytaj więcej: Absurdy Rosji: Fani „My Little Pony” oskarżeni o propagowanie ideologii LGBTQ+

Retrospektywa pionierki kina queerowego Barbary Hammer

Zdjęcie Już niebawem Millennium Docs Against Gravity - ekscytujące wydarzenia na queerowym festiwalu filmowym

Prawdziwą ucztą dla miłośników queerowej kinematografii będzie retrospektywa dzieł Barbary Hammer - ikony i aktywistki, która na przełomie XX i XXI wieku przełamywała tabu i wprowadzała lesbijskie ciała na ekran.

Zobaczymy zarówno jej wczesne, eksperymentalne prace, jak i kultowe pełnometrażowe dokumenty "Nitrate Kisses" oraz "Tender Fictions", w których badała konstrukcje tożsamości lesbijskiej i seksualnej. Nie zabraknie również głośnego "Lover/Other" o niebinarności płciowej.

Twórczość Hammer, której prace znajdują się w najsłynniejszych kolekcjach na świecie, otworzyła nowe możliwości reprezentacji mniejszości na dużym ekranie. Ta retrospektywa to prawdziwe wydarzenie kulturalne podczas festiwalu.

Tak prezentuje się najbogatsza w queerowe treści edycja Millennium Docs Against Gravity. Zarezerwujcie już swoje miejsca i dołączcie do nas w maju na tym niezwykłym przeglądzie światowego kina LGBT+!

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jak kochać i być kochanym? Porady na zdrowe relacje międzyludzkie
  5. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły