Najlepsze queerowe filmy - wybór roku

Najlepsze queerowe filmy - wybór roku
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska29.12.2023 | 7 min.

Queerowe filmy zyskują na popularności i z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. W 2023 roku mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych propozycji filmowych poruszających tematykę LGBTQ+. Wybraliśmy dziesięć najciekawszych queerowych filmów, które mogliśmy obejrzeć w kinach lub na platformach streamingowych. Są wśród nich thrillery, romanse i filmy obyczajowe pokazujące różne aspekty życia osób nieheteronormatywnych.

Przejścia - niemożliwy miłosny wielokąt

Film "Przejścia" opowiada historię skomplikowanego miłosnego trójkąta, w którym główny bohater Tomas, reżyser filmowy, angażuje się w romans z poznaną dziewczyną, pomimo bycia w związku małżeńskim z Martinem.

Tomas przedstawiony jest jako osoba zapatrzona w siebie, pragnąca być w centrum uwagi. Kiedy na imprezie z okazji zakończenia zdjęć do nowego filmu zaczyna tańczyć z Agathe, między nimi wywiązuje się chemia. Dzień później Tomas wyznaje mężowi prawdę o tym, co między nimi zaszło, rozpoczynając lawinę zdarzeń w dalszej części historii.

Film przygląda się dynamice związków Tomasa z Agathe i Martinem. Jego egoistyczne i dramatyczne zachowanie sprawia, że z zaangażowaniem śledzimy perypetie bohaterów. Nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że "Przejścia" to jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat.

Recenzje i opinie

Film zebrał bardzo dobre recenzje za kunszt reżyserski Iry Sachsa i grę aktorską Francisa Rogowskiego:

 • "Rogowski kreuje kolejną wybitną postać"
 • "Reżyser prowadzi widza niczym po emocjonalnych korkociągach"
 • "Melodramat wciąga i angażuje"

Krytycy docenili sposób poprowadzenia fabuły, która wzbudza w widzach skrajne uczucia - od fascynacji po irytację postacią Tomasa. Choć momentami trudno jest mu kibicować, to historia wciąga i skłania do refleksji.

Of An Age

Film "Of An Age" to ciepła opowieść o pierwszym zauroczeniu i miłości, która na zawsze pozostaje w pamięci. Pokazuje on relację nieśmiałego nastolatka Adama i starszego od niego o kilka lat Czechowicza.

Początkowo Adam podziwia Czechowicza, lecz ten traktuje go raczej instrumentalnie. Jednak z czasem między chłopcami rodzi się głębsza więź, choć nie jest ona pozbawiona problemów. Po latach spotykają się ponownie i muszą zmierzyć się z przeszłością oraz uczuciami, które wciąż są żywe.

Spokojna narracja, piękne zdjęcia i klimat lat 90. sprawiają, że "Of An Age" można śmiało postawić obok takich tytułów jak "Tamte dni, tamte noce". To film o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i miłości, z którą się nie zerwało pomimo upływu czasu.

Data premiery 2022
Gatunek Dramat obyczajowy
Reżyseria Goran Stolevski
Obsada Dylan River, Thom Green

Czytaj więcej: Premier Tusk: związek partnerski - kwestia tygodni

Femme

Film "Femme" to niezwykły thriller z elementami zemsty, który opowiada historię drag queen Jules. Pewnego wieczoru po swoim występie zostaje on brutalnie pobity i porzucony na drodze. Ku swojemu zdziwieniu, kilka tygodni później Jules spotyka napastnika w saunie. Postanawia go uwieść i zdemaskować.

Z pozoru prosta historia zemsty nabiera w filmie zaskakujących zwrotów akcji. Gra, jaką toczy Jules, stawia pod znakiem zapytania nie tylko jego reputację, ale i życie. Film angażuje, szokuje i prowokuje do myślenia o kwestiach zemsty, przemocy i uprzedzeń.

Recenzenci docenili odważną fabułę, świetną rolę Jakoba Cooneya oraz wielowymiarowe przedstawienie bohaterów. Choć stylistyka filmu może nie przypaść do gustu każdemu, to z pewnością jest to jeden z ciekawszych queerowych thrillerów ostatnich lat.

Opinie widzów

Widzowie chwalą film za:

 • Nieszablonową fabułę
 • Kreację aktorską Jakoba Cooneya
 • Prowokację do dyskusji na temat przemocy i uprzedzeń

Niektórzy krytykują stylistykę i budzące kontrowersje sceny erotyczne. Jednak ogólny odbiór filmu jest pozytywny, a większość docenia jego odważne i oryginalne podejście do tematu.

Knochen und Namen

Najlepsze queerowe filmy - wybór roku

Obraz "Knochen und Namen" (pol. "Połówki") pokazuje, jak sztuka filmowa może mieć terapeutyczny wpływ i pomagać w radzeniu sobie z problemami osobistymi. Jest to historia reżysera, który realizuje film na podstawie własnych traumatycznych przeżyć.

Reżyser musi zmierzyć się z demonami przeszłości i własną tożsamością. Proces twórczy okazuje się dla niego oczyszczający, choć bolesny. Film pokazuje złożone relacje między sztuką a życiem - z jednej strony sztuka czerpie inspirację z autentycznych dramatów, z drugiej pozwala przepracować traumy.

Krytycy pozytywnie ocenili walory artystyczne i refleksyjny charakter filmu. Docenili także kunszt reżyserski Andreasa Koeslinga i grę aktorską głównego bohatera. Obraz z pewnością zainteresuje miłośników kina niezależnego.

Sztuka imituje życie, a życie imituje sztukę - ten paradoks doskonale oddaje istotę filmu "Knochen und Namen".

Slow

Film "Slow" to nastrojowa opowieść o miłości dwojga ludzi reprezentujących odmienne podejścia do seksu i związków. Jeden z bohaterów okazuje się być osobą aseksualną, co staje się punktem wyjścia do dyskusji na temat popędu seksualnego i jego wpływu na relacje.

Chester jest typem samotnika, zaś Len nałogowym imprezowiczem. Kiedy się poznają, z pozoru wszystko ich dzieli. Jednak powoli rodzi się między nimi głęboka więź oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Film pokazuje, że bliskość nie zawsze musi wiązać się z seksem.

Spokojna narracja i piękna sceneria sprawiają, że "Slow" dotyka i skłania do refleksji. To film pełen ciepła i czułości, będący manifestem na rzecz akceptacji aseksualności. Pokazuje, że każdy związek może przybrać inną formę w zależności od potrzeb partnerów.

Opinie krytyków

Krytycy doceniają walory artystyczne filmu i odważne podejście do tematu:

 • Piękna sceneria i znakomita gra aktorska
 • Rzadko poruszany w kinie temat aseksualności
 • Film pełen ciepła, czułości i akceptacji

Niektórzy zarzucają filmowi zbyt wolne tempo i niedopowiedzenia fabularne. Jednak ogólny odbiór jest bardzo pozytywny.

Afire

Obraz "Afire" (pol. "Czerwone niebo") to ciekawy dramat obyczajowy osadzony w klimacie letnich wakacji. Leon, jeden z bohaterów, odkrywa pewnego razu, że w domku letniskowym pojawili się nieproszeni goście. Z początku jest zirytowany, lecz szybko orientuje się, że intruzi wnieśli w jego życie powiew świeżości.

Leon jest typem domatora, który ciężko znosi jakiekolwiek zmiany w ustalonym porządku rzeczy. Nieoczekiwani goście, zwłaszcza charyzmatyczny Vincent, burzą jego równowagę. Film pokazuje, jak trudno jest czasami wyjść poza własną strefę komfortu i otworzyć się na nowe.

Krytycy doceniają aktorstwo, reżyserię i sensualną atmosferę filmu. Podkreślają jego uniwersalne przesłanie o potrzebie otwartości na ludzi i gotowości do zmian. Obraz może nieco nużyć powolnym tempem, lecz z pewnością pobudza do refleksji.

Podsumowanie

W powyższym artykule zebrałem dziesięć najciekawszych filmów queerowych, które miałem okazję obejrzeć w minionym roku. Skupiłem się przede wszystkim na fabułach poruszających tematykę LGBTQ+ w sposób nietuzinkowy i różnorodny. Opisałem zarówno głośne produkcje festiwalowe, jak i mniej znane tytuły dostępne na platformach streamingowych.

Przedstawiłem krótkie streszczenia fabuł, opinie krytyków oraz informacje o dostępności filmów. Wymieniłem gatunki od melodramatów, przez kino drogi, po thrillery. Poruszyłem takie zagadnienia, jak: zemsta, przemoc, uprzedzenia, poszukiwanie tożsamości czy wpływ sztuki na życie. Starałem się zachęcić Czytelników do obejrzenia wybranych tytułów.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczy inspiracji osobom poszukującym ciekawych filmów o tematyce LGBTQ+. Zachęcam do lektury i obejrzenia przynajmniej kilku pozycji z zestawienia. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie i doświadczy niebanalnych historii oraz perspektyw. Serdecznie polecam!

Artykuł ma charakter subiektywnego wyboru, opartego na moich osobistych wrażeniach. Nie ująłem wszystkich godnych uwagi filmów queerowych z ostatniego roku. Niemniej sądzę, że prezentowana lista oddaje różnorodność i jakość tego kina.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
 2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
 3. Samorządy z uchwałami anty-LGBT zagrożone utratą unijnych środków
 4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
 5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły