Papież krytykuje sytuację w polskich seminariach

Papież krytykuje sytuację w polskich seminariach
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska28.05.2024 | 3 min.

Czy papież Franciszek naprawdę skrytykował seminaria we Włoszech za bycie "zbyt pedałowatymi"? Podczas ostatniego spotkania z włoskimi biskupami, głowa Kościoła katolickiego użyła kontrowersyjnych słów, określając sytuację w niektórych seminariach jako "frociaggine", czyli obraźliwe "pedalstwo". Jego wypowiedź wywołała falę reakcji oraz pytania o to, jak daleko można posunąć się w walce z homoseksualizmem w Kościele.

Papież używa obraźliwego sformułowania "pedalstwo"

Papież Franciszek znany był dotąd ze swoich postępowych poglądów na temat osób LGBT+. Jednak podczas niedawnego spotkania z włoskimi biskupami użył kontrowersyjnego określenia "frociaggine", które można przetłumaczyć jako "pedalstwo". Szokujące słowa papieża były krytyką nadmiernej obecności osób homoseksualnych w seminariach duchownych.

Głowa Kościoła katolickiego wyraziła się dosadnie, iż nie można dopuścić do sytuacji, w której geje wybierający kapłaństwo prowadzą "podwójne życie". Jego wypowiedź była zaprzeczeniem wcześniejszych liberalnych poglądów Franciszka, który mówił "kimże jestem, aby osądzać" osoby LGBT+.

Użycie przez papieża określenia "pedalstwo" jest według wielu środowisk niedopuszczalne i wysoce obraźliwe. Takie sformułowania nie powinny padać z ust duchownego przywódcy, zwłaszcza w kontekście walki z wszelkimi przejawami homofobii i dyskryminacji.

Watykan milczy w sprawie kontrowersyjnych słów Franciszka

Po fali krytyki, jaka spadła na papieża po użyciu przez niego obraźliwego określenia "pedalstwo", Watykan postanowił nie komentować całej sytuacji. Brak oficjalnego stanowiska Stolicy Apostolskiej może jedynie zaogniać i tak już napiętą sytuację wokół kontrowersyjnej wypowiedzi Franciszka.

Milczenie Watykanu można interpretować jako swego rodzaju przyzwolenie na użycie przez papieża tak obraźliwego sformułowania. Z drugiej strony, być może Stolica Apostolska woli nie rozdmuchiwać tej sprawy, licząc na jej rychłe wyciszenie i przycichniecie oburzonych głosów.

Niemniej brak jasnego stanowiska Watykanu budzi spore kontrowersje. Wiele środowisk oczekiwałoby potępienia słów papieża lub chociaż deklaracji, że tego typu wypowiedzi nie powinny mieć miejsca w przyszłości.

Różne reakcje na słowa papieża w kwestii homoseksualizmu

Wypowiedź papieża Franciszka wywołała prawdziwą burzę w przestrzeni publicznej. Słowa potępiające obecność osób homoseksualnych w seminariach duchownych spotkały się zfalą krytyki ze strony środowisk LGBT+ i części opinii publicznej.

  • Fabrizio Marrazzo z Partii Gejów LGBT+ oskarżył papieża o cofanie się w kwestii praw osób LGBT i dyskryminację seminarzystów-gejów.
  • Z drugiej strony, Simone Pillon z partii Lega pochwalił Franciszka, określając jego słowa jako "oklaski dla papieża" i wezwanie do pobłogosławienia przed Pride.

Jak widać, słowa papieża podzieliły społeczeństwo. Choć dla jednych są niedopuszczalną homofobią, dla innych stanowią słuszną obronę tradycyjnych wartości Kościoła. Niezależnie od opcji, wypowiedź Franciszka na długo zostanie zapamiętana jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych w jego pontyfikacie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Już niebawem Millennium Docs Against Gravity - ekscytujące wydarzenia na queerowym festiwalu filmowym
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
  5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły