Polska nadal na cenzurowanym w rankingu wolności LGBT

Polska nadal na cenzurowanym w rankingu wolności LGBT
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska15.05.2024 | 3 min.

Drodzy czytelnicy, mamy dla was zaskakujące wieści. Według najnowszego badania ILGA Rainbow Map, Polska pozostaje na samym końcu krajów europejskich pod względem przestrzegania praw LGBT. Mimo zmiany rządu i obietnic poprawy sytuacji, nasze państwo nadal plasuje się na dnie rankingu ze skromnym wynikiem 18 na 100 możliwych punktów. Nie możemy już dłużej ignorować tego problemu.

Polska wciąż na końcu w Europie

Według najnowszego raportu ILGA Rainbow Map, Polska pozostaje na samym dnie w kwestii praw LGBT. Nasz kraj otrzymał zaledwie 18 na 100 możliwych punktów, sytuując nas na końcu listy państw europejskich. To smutny obraz sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce, którym daleko do pełnej akceptacji i równouprawnienia.

Średnia unijna wynosi 46,57 punktów, a europejska 41,43. Plasujemy się za takimi krajami jak San Marino, Monako, Białoruś, Armenia, Turcja, Azerbejdżan i oczywiście Rosja. Wyniki te są echem dyskryminacyjnej polityki poprzedniego rządu, który z nierównego traktowania osób LGBT uczynił swój program wyborczy.

Choć nastąpiła zmiana władzy i pojawiły się obietnice poprawy sytuacji, na realne działania wciąż musimy poczekać. Zakaz dyskryminacji LGBT w Polsce nie jest jeszcze w pełni wdrożony, a kwestie równości małżeńskiej i adopcji pozostają w zawieszeniu. To czas, abyśmy jako społeczeństwo zademonstrowali naszą dojrzałość i otwartość na różnorodność.

W imię tolerancji: zmiana prawa kluczowa dla równości

Ranking ILGA Rainbow Map stanowi jasny sygnał, że prawa mniejszości seksualnych w Polsce wymagają pilnych zmian legislacyjnych. Najgorzej wypadliśmy w kategoriach "rodzina", "mowa nienawiści" oraz "integralność cielesna osób interseksualnych". To obszary, w których nasze prawo pozostaje w tyle za europejskimi standardami.

  • Brak równego traktowania związków partnerskich i brak możliwości adopcji to bolesne kwestie dla wielu polskich rodzin.
  • Niewystarczająca ochrona przed mową nienawiści stwarza atmosferę lęku i przemocy.
  • Interwencje medyczne na dzieciach interseksualnych bez ich świadomej zgody naruszają podstawowe prawa człowieka.

Czas najwyższy, aby polskie prawo ewoluowało w kierunku pełnej akceptacji homoseksualizmu i różnorodności seksualnej. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej tolerancji i równości wszystkich obywateli, niezależnie od ich orientacji czy tożsamości.

Droga przed nami jest długa, ale niezbędna dla budowania społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Niech tegoroczny raport ILGA Rainbow Map będzie dla nas wszystkich bodźcem do refleksji i konstruktywnego dialogu na rzecz prawdziwej równości.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Już niebawem Millennium Docs Against Gravity - ekscytujące wydarzenia na queerowym festiwalu filmowym
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
  5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły