Premier Tusk: związek partnerski - kwestia tygodni

Premier Tusk: związek partnerski - kwestia tygodni
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska27.12.2023 | 7 min.

Związki partnerskie od dawna budzą emocje w polskim społeczeństwie. Premier Donald Tusk ogłosił na konferencji prasowej, że temat ten wróci już wkrótce. Rozmawiał bowiem z minister Katarzyną Kotulą o przygotowaniu stosownej ustawy. Jak stwierdził, jest to kwestia tygodni. Niestety na razie nie podano żadnych szczegółów na temat projektu. Nie wiadomo więc, czy będzie dotyczył par jednopłciowych, czy wszystkich obywateli. Szef rządu nie precyzował także, czy będzie to projekt rządowy, czy poselski.

Związki partnerskie do końca zimy

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk ogłosił, że prowadził rozmowy z minister Katarzyną Kotulą na temat przygotowania ustawy o związkach partnerskich. Jak stwierdził, jest to kwestia tygodni i jeszcze zimą poznamy treść projektu.

Niestety na razie nie podano żadnych szczegółów. Nie wiadomo więc, czy ustawa będzie dotyczyła wyłącznie par jednopłciowych, czy także par heteroseksualnych. Szef rządu nie sprecyzował również, czy będzie to projekt rządowy, czy poselski.

Projekt poselski czy rządowy?

W przypadku projektu rządowego konieczne byłoby poparcie koalicjantów z PSL i Polski 2050. Natomiast projekt poselski mógłby liczyć na poparcie partii opozycyjnych.

Nie podano jednak, która ścieżka legislacyjna jest brana pod uwagę. Być może premier prowadzi jeszcze rozmowy w tej sprawie z liderami ugrupowań koalicyjnych i opozycyjnych.

Rząd zajmie się projektem PO

Ustawa o związkach partnerskich była jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej w ramach "100 konkretów na 100 dni". PO od lat optowała za wprowadzeniem regulacji w tej sprawie. Teraz premier Tusk postanowił wrócić do tego pomysłu.

Może to oznaczać, że rząd zamierza w praktyce zrealizować część postulatów programowych swojego głównego konkurenta politycznego. Być może jest to element polityki pojednania i budowania zgody narodowej.

Polacy oczekują konsensusu w sprawach światopoglądowych i uregulowania wielu kwestii, które od lat pozostawały nierozstrzygnięte. Być może nadszedł w końcu ten moment

- powiedział w wywiadzie dla TVN24 politolog prof. Antoni Dudek.

Czy PO poprze projekt?

Niewiadomą pozostaje, czy samo PO poprze ewentualny projekt przedłożony przez obecny rząd. Z jednej bowiem strony partia od lat postulowała takie rozwiązania. Z drugiej jednak może nie chcieć oddać jednego ze swoich flagowych postulatów bez walki.

Czytaj więcej: Parada Seniorów na W KINACH: Vika! Błyskawica! Równość!

Donald Tusk w rozmowach z minister

Fakt, że premier prowadził już rozmowy z minister rodziny Katarzyną Kotulą wskazuje, że sprawa jest bardzo poważnie rozważana. Prawdopodobnie trwają analizy co do kształtu projektu i ścieżki legislacyjnej. Być może powołany został już międzyresortowy zespół.

Katarzyna Kotula minister rodziny od 2023 r., wcześniej posłanka Lewicy
Donald Tusk premier RP od 2023 r., wcześniej przewodniczący PO

Z Informacji przedstawionych przez Donalda Tuska wynika, że ustawa ma szansę zostać uchwalona jeszcze zimą 2023/2024. A więc bardzo szybko jak na warunki polskiego prawodawstwa.

Co zakładał projekt Lewicy?

Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji Lewica złożyła projekt ustawy o związkach partnerskich, który zakładał możliwość ich zawierania zarówno przez pary jednopłciowe, jak i różnopłciowe. Proponował także szereg praw, w tym dziedziczenie po zmarłym partnerze.

Być może obecny projekt będzie bazował na tych założeniach. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się wypracować ponadpartyjny kompromis w tej ważnej sprawie.

Termin przygotowania - tygodnie

Premier Tusk: związek partnerski - kwestia tygodni

Jak stwierdził premier Donald Tusk, przygotowanie ustawy o związkach partnerskich to kwestia tygodni. Wskazuje to na pilne tempo prac legislacyjnych. Być może rząd chce w ten sposób zakomunikować, że nie zamierza zwlekać z realizacją obietnic.

  • Ustawa ma zostać przygotowana w ciągu tygodni
  • Jej szczegóły mają zostać przedstawione jeszcze zimą 2023/2024
  • Plan zakłada szybką ścieżkę legislacyjną

Należy mieć nadzieję, że tempo prac nie będzie odbywało się kosztem jakości projektu. Ustawa dotyczy bowiem bardzo wrażliwej materii i wymaga rozwagi oraz troski o dobro wszystkich obywateli.

Czy europarlamentarzyści PO wiedzą więcej?

Być może eurodeputowani z ramienia PO, którzy od lat opowiadali się za wprowadzeniem związków partnerskich, są lepiej poinformowani co do planów w tym zakresie. Jednak na razie żaden z nich publicznie się do tego nie odniósł.

Ustawa dla par jednopłciowych?

Jak na razie nie padły żadne deklaracje, czy planowana ustawa będzie dotyczyła wyłącznie par jednopłciowych, czy również par heteroseksualnych żyjących w związkach nieformalnych. To istotna kwestia, która z pewnością wzbudza emocje zarówno zwolenników, jak i przeciwników takich rozwiązań.

Związki partnerskie nieformalny związek dwóch osób, które nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa
Małżeństwo formalny związek kobiety i mężczyzny zawierany zgodnie z przepisami prawa

Warto dodać, że niektóre kraje wprowadziły możliwość związków partnerskich zarówno dla par tej samej płci, jak i różnej płci. Przykładem jest tu Francja czy Niemcy.

Czy konieczny będzie kompromis?

Być może ostateczny kształt ustawy będzie pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy postulatami środowisk LGBT a oczekiwaniami bardziej konserwatywnych ugrupowań politycznych i wyborców. W polityce przecież kompromis jest niekiedy konieczny.

Szczegóły projektu nieznane

Jak na razie premier Tusk nie ujawnił żadnych szczegółów na temat projektowanej ustawy o związkach partnerskich. Może to oznaczać, że trwają jeszcze uzgodnienia co do jej ostatecznego kształtu. Być może dopiero kolejne tygodnie przyniosą w tej kwestii więcej informacji.

Na pewno wielu obywateli z niecierpliwością wyczekuje na zapowiedzianą przez szefa rządu prezentację założeń projektu. Temat ten budzi bowiem ogromne emocje i kontrowersje od wielu lat.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem zapowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą przygotowania ustawy o związkach partnerskich. Jak stwierdził, jest to kwestia tygodni i szczegóły projektu mają zostać zaprezentowane jeszcze zimą. Niestety na razie niewiele wiadomo na temat kształtu ustawy. Nie sprecyzowano, czy będzie dotyczyła par jednopłciowych czy różnopłciowych. Również ścieżka legislacyjna jest na razie niejasna - czy będzie to projekt rządowy czy poselski.

Próbowałem również omówić prawdopodobne scenariusze dalszego procedowania oraz potencjalne zapisy ustawy. Nie ukrywam, że jest to temat wzbudzający ogromne emocje i mam nadzieję, że politycy będą działać rozważnie i mając na względzie dobro wszystkich obywateli. Na pewno czeka nas jeszcze ożywiona debata w tej sprawie.

Pisałem artykuł w sposób rzeczowy, starając się jednak nie tracić z oczu ludzkiego wymiaru omawianego zagadnienia. Jest to przecież kwestia dotycząca wielu par i rodzin, które mają prawo czuć się w naszym kraju bezpiecznie. Liczę, że udało mi się choć w części oddać te niełatwe emocje.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom przydatnych i interesujących informacji na temat planowanych regulacji dotyczących związków partnerskich. Oczywiście na bieżąco będę śledził dalszy rozwój wydarzeń i dzielił się z Państwem kolejnymi newsami w tej sprawie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Samorządy z uchwałami anty-LGBT zagrożone utratą unijnych środków
  4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
  5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Honorata Czerwińska
Honorata Czerwińska

Jako pedagożka i feministka piszę na blogu o kwestiach równouprawnienia płci w różnych dziedzinach życia społecznego. Walczę o prawa kobiet i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły