Były piłkarz zapowiada grupowy coming out w futbolu profesjonalnym

Były piłkarz zapowiada grupowy coming out w futbolu profesjonalnym
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska16 lutego 2024 | 6 min

Coming out piłkarzy w profesjonalnym futbolu może wydawać się tematem odległym, jednak były reprezentant Niemiec Marcus Urban pracuje nad projektem, który ma to zmienić. Wraz z zespołem przygotowuje cyfrową platformę wspierającą piłkarzy w podejmowaniu decyzji o ujawnieniu swojej orientacji seksualnej, a w maju 2024 roku planowany jest pierwszy "grupowy" coming out zawodowych graczy. Inicjatywa zyskała wsparcie kilku niemieckich klubów, a Urban dzieli się też własnymi doświadczeniami bycia gejem w środowisku piłkarskim. Celem jest zmniejszenie strachu przed negatywnymi reakcjami i stopniowa normalizacja sytuacji osób nieheteroseksualnych w tym sporcie.

Coming out piłkarzy zaplanowany na maj 2024

Coming out piłkarzy w profesjonalnym futbolu wydaje się tematem odległym, jednak były reprezentant Niemiec Marcus Urban pracuje nad projektem, który ma to zmienić. Zapowiedział on zorganizowanie grupowego coming outu dla zawodowych piłkarzy, który ma mieć miejsce już w maju 2024 roku.

Urban, który w przeszłości zmuszony był porzucić marzenia o karierze w profesjonalnym futbolu z powodu trudności związanych z byciem otwartym gejem, wraz z zespołem przygotowuje wsparcie dla piłkarzy rozważających coming out. Jak zaznacza, celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, gdzie będą mogli podzielić się swoimi historiami.

Platforma ma pozwolić na indywidualne i potencjalnie anonimowe dzielenie się doświadczeniami za pomocą tekstów i filmów. Ma być uruchomiona 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.

Inicjatywa zyskała wsparcie kilku niemieckich klubów, m.in. Borussii Dortmund, VfB Stuttgart i FC St. Pauli. Te ostatnie zobowiązały się do wsparcia kampanii finansowo kwotą 1910 euro.

Wsparcie klubów dla coming outu piłkarzy

Zapowiadany na maj coming out piłkarzy cieszy się wsparciem kilku klubów Bundesligi. Oprócz wspomnianego FC St. Pauli, projekt popierają także inne znane ekipy - Borussia Dortmund, SC Freiburg czy VfB Stuttgart.

Deklaracje poparcia ze strony znanych marek futbolowych mogą zachęcić innych do refleksji nad wsparciem tego rodzaju inicjatyw. Może to przyczynić się do stopniowej normalizacji sytuacji osób nieheteroseksualnych w środowisku piłkarskim.

Jak podkreśla Urban, samo poparcie klubów to jednak za mało. Potrzebne jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, gdzie piłkarze będą mogli podzielić się swoją orientacją seksualną bez obaw o negatywne reakcje.

Stąd pomysł platformy, która da im taką możliwość, początkowo nawet w sposób anonimowy. Ma to zachęcić do coming outu tych, którzy obawiają się opinii kibiców i sponsorów.

Doświadczenia byłego piłkarza geja Marcusa Urbana

Marcus Urban, inicjator projektu wspierającego coming out piłkarzy, sam musiał zrezygnować z kariery z powodu trudności w pogodzeniu bycia otwartym gejem ze statusem profesjonalnego sportowca.

W swojej autobiografii "Versteckspieler" ("Gracz w chowanego") dzieli się on swoimi doświadczeniami zmagań z tożsamością płciową w kontekście profesjonalnego futbolu. Pokazuje, jak wiele wyzwań i barier napotykają piłkarze geje na swojej drodze.

Jego historia unaocznia, jak ważne jest zapewnienie wsparcia i bezpiecznej przestrzeni dla zawodników rozważających coming out. Bez takich gwarancji, obawy przed reakcją kibiców i opinii publicznej mogą skutecznie zniechęcać do podjęcia tego kroku.

Dlatego Urban zabiega o zmianę postaw i stopniową normalizację sytuacji osób nieheteronormatywnych w piłce nożnej. Jego inicjatywa ma szansę przyczynić się do tego procesu.

Czytaj więcej: Najlepsze queerowe filmy ostatniego roku

Normalizacja coming outów w środowisku piłkarskim

Coming out w środowisku profesjonalnego futbolu wciąż wydaje się tematem tabu. Nieliczni piłkarze, jak Thomas Hitzlsperger, zdecydowali się na ten krok po zakończeniu kariery.

Gdybym był dzisiaj piłkarzem, mógłbym otwarcie żyć ze swoim partnerem. Ale 20 lat temu wędrowałbym z nim za rękę tylko po mieszkaniu, a nie po ulicach - mówił Hitzlsperger.

Wyznanie byłego reprezentanta Niemiec pokazuje, jak bardzo coming out stanowił i wciąż stanowi wyzwanie dla profesjonalnego futbolisty geja. Nieprzychylne postawy kibiców, działaczy czy sponsorów skutecznie zniechęcają do tego kroku.

Jednak coraz więcej głosów, jak ten Marcusa Urbana i popierających go klubów, opowiada się za normalizacją sytuacji i zwiększeniem akceptacji dla osób nieheteronormatywnych w tym sporcie.

Być może zaplanowany na maj pierwszy "grupowy" coming out piłkarzy okaże się przełomem i zachęci innych do podobnych deklaracji w przyszłości. Stopniowe przełamywanie tabu to najlepsza droga do zaakceptowania tej sytuacji przez opinię publiczną.

Zmniejszenie strachu przed coming outem wśród piłkarzy

Jak podkreśla Urban, największą barierą dla coming outu wśród piłkarzy jest strach - przed negatywnymi reakcjami kibiców, utratą kontraktów sponsorskich, a nawet wykluczeniem z drużyny.

sk lubow o wsparciu to za mało. Kluczowe jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, gdzie piłkarze będą mogli podzielić się swoją orientacją seksualną bez obaw o negatywne reakcje. Dlatego Urban i jego zespół przygotowują platformę, która da im taką możliwość, początkowo nawet w sposób anonimowy. Ma to zachęcić do coming outu tych, którzy obawiają się opinii kibiców i sponsorów. Stopniowe przełamywanie tabu to najlepsza droga do zaakceptowania tej sytuacji przez opinię publiczną. Jak podkreśla Urban, największą barierą dla coming outu wśród piłkarzy jest strach - przed negatywnymi reakcjami kibiców, utratą kontraktów sponsorskich, a nawet wykluczeniem z drużyny. Stąd tak ważne jest budowanie świadomości i wrażliwości w tym temacie w środowisku piłkarskim. Same deklaracje poparcia to za mało - potrzebne są konkretne działania i gwarancje bezpieczeństwa dla piłkarzy decydujących się na coming out. Być może zaplanowany na maj pierwszy "grupowy" coming out kilku piłkarzy okaże się przełomem i zachęci innych do podobnych deklaracji w przyszłości. Kluczowe jest jednak dalsze działanie na rzecz rzeczywistej, a nie tylko deklaratywnej akceptacji i szacunku dla orientacji seksualnej w futbolu.

Podsumowanie

Były piłkarz zapowiada grupowy coming out w futbolu profesjonalnym

Coming out w profesjonalnym sporcie, zwłaszcza w piłce nożnej, wciąż stanowi wyzwanie. Były piłkarz Marcus Urban, który sam zmagał się z tym problemem, pracuje jednak nad projektem mającym wesprzeć piłkarzy rozważających ujawnienie orientacji. Przygotowuje platformę ułatwiającą podjęcie tej decyzji, a w maju 2024 roku planowany jest pierwszy "grupowy" coming out zawodowych zawodników.

Inicjatywa zyskała wsparcie kilku klubów niemieckiej Bundesligi. Ma szansę przyczynić się do stopniowej normalizacji sytuacji osób LGBT+ w tym sporcie i zmniejszenia strachu przed negatywnymi reakcjami na coming out wśród piłkarzy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
  2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
  3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
  4. Jak kochać i być kochanym? Porady na zdrowe relacje międzyludzkie
  5. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ola Chmielewska
Ola Chmielewska

Jako psycholożka i terapeutka prowadzę bloga poświęconego szeroko pojętym relacjom międzyludzkim. Poruszam kwestie komunikacji, rozwiązywania konfliktów, budowania zdrowych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły