Nowy projekt Xaviera Dolana na Canal+: dostępny już teraz

Nowy projekt Xaviera Dolana na Canal+: dostępny już teraz
Autor Łukasz Potempa
Łukasz Potempa05.03.2024 | 8 min.

Nowy projekt Xaviera Dolana na Canal+ jest już dostępny! Kanadyjski reżyser wprowadził na platformę streamingową swój najnowszy serial "Noc, której obudził się Laurier". To adaptacja sztuki teatralnej Michela Marca Boucharda, twórcy znanego "Toma na farmie". Serial opowiada historię pewnej rodziny, która musi stawić czoła mrocznej przeszłości i rodzinnej tajemnicy sprzed lat. Z pięcioodcinkową produkcją możecie zapoznać się już teraz w serwisach Canal+ Premiery i Canal+ Online.

Opis serialu "Noc, której obudził się Laurier" Dolana

Noc, której obudził się Laurier" to najnowszy serial kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana, który pojawił się na Canal+. Produkcja ta jest adaptacją sztuki teatralnej autorstwa Michela Marca Boucharda, twórcy słynnego „Toma na farmie". Dolan przenosi tę historię na mały ekran, tworząc gęsty thriller z silnymi elementami dramatu rodzinnego.

Fabuła koncentruje się na tajemnicy ukrytej przez lata w pewnej rodzinie z Saguenay w prowincji Quebec. Po śmierci matki, Madeleine Larouche, jej czwórka dzieci musi się zmierzyć z ponurymi wydarzeniami z przeszłości, które wstrząsnęły całą lokalną społecznością. To mroczna opowieść o rodzinnych sekretach, podzielonych więzach i próbie zrozumienia tego, co naprawdę wydarzyło się wiele lat temu.

Doskonały materiał na serial

Sztuka Boucharda doskonale nadawała się na adaptację serialową. Jej wielowątkowa, skomplikowana fabuła pozwala na dogłębne zbadanie relacji między bohaterami i stopniowe odsłanianie kolejnych warstw tajemnicy. Dolan, znany ze swojego talentu w ukazywaniu skomplikowanych ludzkich emocji i stosunków rodzinnych, wydaje się idealnym twórcą do przeniesienia tej historii na ekran.

Możemy spodziewać się mrocznej, niepokojącej atmosfery i wciągającej narracji, która będzie trzymać widza w napięciu aż do rozwiązania zagadki. Doświadczenie Dolana w kinie dramatycznym i psychologicznym dobrze przygotowuje go do zmierzenia się z tą intrygującą opowieścią o rodzinnych tajemnicach.

Aktorzy i obsada "Nocy, której obudził się Laurier"

Jedną z największych atrakcji nowego serialu Xaviera Dolana jest obsada, składająca się z aktorów, którzy wcielali się w postacie w oryginalnej sztuce Boucharda. Na ekranie zobaczymy zatem wiele twarzy dobrze znanych fanom reżysera, takich jak Anne Dorval – ulubienica Dolana, która pojawiła się już w jego trzech wcześniejszych filmach.

Ponadto w obsadzie znajdują się: Julie Breton, Patrick Hivon, Magalie Lépine Blondeau, Éric Bruneau, Julianne Côté oraz sam Xavier Dolan, który jak zwykle nie mógł oprzeć się pokusie zagrania epizodycznej roli we własnej produkcji. Możemy oczekiwać świetnych kreacji aktorskich od tej obsady doświadczonych artystów.

Trudno dziś wyobrazić sobie lepszą obsadę do opowiedzenia tej historii. Aktorzy znają swoje postacie niemal na wylot, mając doświadczenie z wcielaniem się w nie na deskach teatru. - Xavier Dolan

Fakt, że Dolan zdecydował się zatrudnić tych samych aktorów co w oryginalnym przedstawieniu, zapewnia serialowi autentyzm i zgranie na planie. Będzie to z pewnością jeden z jego najbardziej spójnych projektów pod tym względem.

Czytaj więcej: Były piłkarz zapowiada grupowy coming out w futbolu profesjonalnym

Serial "Noc, której obudził się Laurier" Dolana na Canal+

Serial "Noc, której obudził się Laurier" jest już dostępny na Canal+ i można go oglądać na dwa sposoby. Pierwszy odcinek zadebiutował w serwisie Canal+ Premiery 28 lutego. Następnie dzień później cała produkcja trafiła do biblioteki Canal+ Online, gdzie jest dostępna na życzenie.

Łącznie serial składa się z pięciu odcinków, z których każdy ma około godzinę czasu trwania. Dzięki formule odcinkowej, typowej dla takich platform jak Canal+, widzowie będą mogli stopniowo odkrywać zagadkę kryjącą się w rodzinie Larouche i zżywać się z postaciami. Emisja będzie odbywać się co tydzień - w każdą środę udostępniany będzie nowy odcinek na obu platformach.

Nazwa serialu "Noc, której obudził się Laurier" (oryg. "La Nuit Où Laurier Gaudreault S'est Réveillé")
Reżyseria Xavier Dolan
Platforma Canal+ Premiery, Canal+ Online
Liczba odcinków 5
Czas trwania odcinka ~60 minut

Fani Dolana i miłośnicy dobrego kina mogą już rezerwować czas na oglądanie tej wyczekiwanej produkcji. "Noc, której obudził się Laurier" zapowiada się na ciekawy i intrygujący serial, idealny do weekendowego maratonu.

Zwiastun serialu "Noc, której obudził się Laurier" Dolana

Zdjęcie Nowy projekt Xaviera Dolana na Canal+: dostępny już teraz

Serial "Noc, której obudził się Laurier" został zapowiedziany krótkim, ale klimatycznym zwiastunem. Materiał wideo przybliża mroczny, tajemniczy nastrój produkcji i wprowadza widza w rodzinne konflikty bohaterów. Widzimy tu ponure kadry z domu rodziny Larouche i fragmenty pokazujące poszczególnych członków tej rozbitej, pogrążonej w żałobie rodziny.

 • Zwiastun otwierają niepokojące sceny rozmów przy stole i awantur między zdenerwowanymi postaciami.
 • Pojawia się również sugestia, że doszło do przestępstwa lub czynu karalnego, związanego z jedną z postaci - widzimy m.in. ujęcie z zakratowanym oknem i zdesperowanych krzyków.
 • Przebijają się słowa o "ukrywaniu czegoś" i "rodzinnej tajemnicy".
 • Pod koniec nastrój nieco się rozluźnia, ale wciąż mamy wrażenie, że rodzina Larouche jest uwikłana w coś bardzo poważnego.

Zwiastun został zrealizowany w typowym dla Xaviera Dolana stylu - mrocznym, niepokojącym, ale też z pewną dozą emocjonalnej głębi. Doskonale wprowadza widza w nastrój całej produkcji i budzi ciekawość, jaka tajemnica tak bardzo wpłynęła na tę rodzinę.

Odcinki "Nocy, której obudził się Laurier" na Canal+

Jak już wspomniano, serial "Noc, której obudził się Laurier" będzie składał się z 5 odcinków udostępnianych co środę na Canal+. Każdy z nich ma około godzinę czasu trwania, co daje w sumie około 5 godzin materiału wideo do obejrzenia.

Pięcioodcinkowa formuła pozwala odpowiednio rozłożyć całą historię, żeby nie stała się zbyt zagęszczona i przytłaczająca dla widza. Daje też reżyserowi przestrzeń na stopniowe budowanie napięcia i rozwijanie wątków poszczególnych postaci. Możemy się spodziewać, że każdy odcinek będzie koncentrował się na innych elementach intrygi i relacjach między członkami rodziny Larouche.

Przewidywany rozwój fabuły w odcinkach

Prawdopodobnie pierwsze 1-2 odcinki posłużą wprowadzeniu widza w sytuację, przedstawieniu postaci i ich relacji oraz zasygnalizowaniu, że w tej rodzinie coś jest nie tak. Kolejne odcinki zaczną odsłaniać kolejne warstwy tajemnicy, aż w finale wszystko zostanie w pełni wyjaśnione.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze dzieła Xaviera Dolana, możemy spodziewać się stopniowej eskalacji napięcia, odsłaniania coraz mroczniejszych sekretów i pogłębiania rodzinnego konfliktu. Być może dojdzie nawet do dramatycznego punktu zwrotnego lub zaskakującego zakończenia w ostatnim odcinku.

Przyszłość kariery Xaviera Dolana po "Nocy, której..."

Serial "Noc, której obudził się Laurier" ma szczególne znaczenie w karierze Xaviera Dolana. Reżyser zapowiedział bowiem, że będzie to jego ostatni projekt przed planowaną "artystyczną emeryturą". W wywiadzie dla "El Pais" w 2023 roku oznajmił, że ma dość "spędzania dwóch lat nad tworzeniem dzieł filmowych, których potem prawie nikt nie ogląda".

Wyrażał też zmęczenie procesem powstawania filmów i chęć poszukiwania nowych wyzwań twórczych. Wobec takich deklaracji serial na Canal+ może być ostatnią szansą na zobaczenie dzieła tego utalentowanego twórcy przez dłuższy czas.

 • Przedstawiciele branży filmowej apelują do Dolana o zmianę zdania. Zostanie przewodniczącym sekcji "Un Certain Regard" na festiwalu w Cannes w 2024 roku może mu w tym pomóc.
 • Reżyser jednak już wcześniej przechodził okresy chęci odejścia od kina, by następnie powrócić z nowym filmem. Jego decyzja o emeryturze może być przejściowa.
 • Niezależnie od przyszłych losów artysty, "Noc, której obudził się Laurier" zapisze się jako jego ostatnie słowo w kinie na jakiś czas i będzie miała wymiar symboliczny.

Choć perspektywa pożegnania się z Xavierem Dolanem jest smutna dla jego fanów, trzeba docenić, że kanadyjski twórca zdecydował się zakończyć tę część swojej kariery naprawdę solidną i wyjątkową produkcją. "Noc, której obudził się Laurier" to z pewnością jedno z ciekawszych dzieł, jakie ujrzymy na platformach Canal+ w 2024 roku.

Podsumowanie

Najnowszy serial Xaviera Dolana to mroczna, tajemnicza historia rodzinnych sekretów i dramatycznych wydarzeń sprzed lat. "Noc, której obudził się Laurier" jest już dostępna na Canal+ jako pięcioodcinkowa produkcja adaptowana ze sztuki teatralnej. Fani tego utalentowanego reżysera mogą oczekiwać świetnej obsady aktorskiej, wciągającej fabuły i typowego dla niego, niepokojącego klimatu.

Recenzje zwiastuna i zapowiedzi filmu zwiastują, że będzie to jeden z ciekawszych tytułów w bibliotece Canal+ tego roku. Produkcja ma też wymiar symboliczny - jako że Dolan zapowiada przejście na "artystyczną emeryturę", może to być ostatnia szansa na zobaczenie jego dzieła na dużym ekranie przez dłuższy czas. Coś dla miłośników dobrego, mrocznego kina i kultury wysokich lotów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdzie wyjść na imprezę LGBT w Gdańsku? Sprawdzone kluby dla gejów w Trójmieście
 2. Tomek Szypuła walczy o życie - można mu pomóc
 3. Barry Keoghan w finałowej scenie Saltburn korzystał z protezy?
 4. Jestem aseksualna, inni też - Czym jest orientacja aseksualna?
 5. Poznam przyjaciela - jak nawiązać kontakty i znaleźć prawdziwych przyjaciół
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Potempa
Łukasz Potempa

Od dłuższego czasu walczę o prawa osób LGBT+. Na blogu dzielę się refleksjami dotyczącymi tolerancji, akceptacji i problematyki coming outu. Propaguję idee równościowe i staram się obalać krzywdzące mity na temat osób nieheteronormatywnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły